Savcılar ne kadar maaş alır? En yüksek ve düşük savcı maaşları

Savcılar ne kadar maaş alır? En yüksek ve düşük savcı maaşları

2022 yılına girilmesiyle birlikte hakim ve savcı maaşları merak ediliyor. Ocak ayında tüm memurların maaşlarına zam yapılmasının ardından hakim ve savcı maaşlarını ne kadar olduğu araştırılıyor. İşte 2022’de en yüksek ve düşük savcı maaşları…

İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda hakim ve savcı maaşları belli oldu mu sorusu yaygın şekilde dile getiriliyor. 2022 yılına girilmesiyle birlikte ocak ayında milyonlarca memurun maaşına zam yapıldı. Yapılan zam oranları belli olurken, hakim ve savcıların 2022 yılında alacakları zamlı maaşları da netlik kazandı. Memur maaşlarına yapılan zammın ardından hakim ve savcı maaşları ne kadar oldu?

Savcılar Ne Kadar Maaş Alır?

savci-cubbe.jpg

TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon verilerinin ardından 2022 yılında ocak ayından itibaren memur maaşlarına yapılacak zam oranları belli oldu. Milyonlarca memurun zamlı maaşları açıklanırken, internet üzerinde hakim ve savcıların alacakları zamlı maaşlar da merak edildi. Türkiye'de adaletin en büyük temsilcilerinden olan savcılık mesleği, milyonlarca kişinin hayalindeki meslek olarak dikkat çekiyor.

2022 Savcı Maaşları Ne Kadar Oldu?

Hukuk bölümünde öne çıkan meslekler arasında yer alan hakimlik ve savcılık konusunda merak edilen konulardan biri de ocak ayı maaşlarıdır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da savcı maaşları derecelerine göre ve hizmet yılları baz alınarak maaş almaktadır. Hakimler ve savcıları arasında sadece ek ödemeler farklıdır. Hakimlik ve savcılık sınavı sonucunda kişi savcı veya hakim olarak atanır bu yüzden herhangi bir haksızlık olmaması için maaşlar her iki meslek grubunda da eşit tutuluyor.

2022 yılında ocak ayından itibaren savcı maaşları 1. derecedeki hakim ve savcı için 18.858 TL olarak belirlendi. 15 yıl hizmet bulunan savcı ve hakimler, mesleklerinde 1. derece hakim ve savcı olarak görev yaparlar. 1. derecedeki hakim ve savcı maaşları 21.527.03 TL oldu. Dört yıllık yüksek öğrenim mezunu hakim ve savcı maaşı ise 18.858 TL oldu. Hakim ve savcıların maaşları derecelerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.