Sezgin Baran Korkmaz ve ABD Arasındaki 500 Milyon Dolarlık Dev Anlaşma

Sezgin Baran Korkmaz ve ABD Arasındaki 500 Milyon Dolarlık Dev Anlaşma

ABD ile yaptığı anlaşmayı tutukluluk süresinin bitmesine 3 gün kalaya denk getiren Sezgin Baran Korkmaz, New York merkezli Digor Kapital LCC’i hedef aldı.

Anlaşma kapsamında 500 milyon dolar değerine sahip 8 lüks otel bulunuyor. Avusturya’da tutukluluk süreci devam eden ve ABD’ye iadesi söz konusu olan isim, Amerikalı savcılarla uzun bir görüşme kaydederek etkileyici bir pazarlığa imza attı. Yapılması planlanan 500 milyon dolarlık yatırım çerçevesinde güvence verilerek siyasal anlamda yargılama olmayacağı ve alacağı en yüksek ceza miktarı da netlik kazanmıştır.

Sezgi Baran Korkmaz Tarafından Yönetilen 8 Lüks Otel

New York kentinde faaliyet göstermekte olan Digor Kapital LCC değeri 500 milyon dolar değerindeki 8 lüks oteli yöneten bir şirket. Avrupa Mali Polisi- EUROPOL tarafından yayınlanan bir rapor, Korkmaz’ın ABD’ye iade eğilimi göstermesinde oldukça etkili oldu. Bu süreçte en çok etkisi olan nokta ise 8 lüks otelin yönetiminde bulunan şirket oldu.

Euoropol Finansman Raporu Temiz Sonucunu Çıkardı

ABD’ye iade sürecinin başlamasından önce Avusturya Başsavcılığı Europol’den şirketin finansal geçmişinin araştırılmasını istedi. Araştırmanın kapsamında ise kara para aklama ya da yasa dışı alım satım gibi işlerin olup olmadığının detaylı incelenmesini talep etti.

Europol ise verdiği cevapta, 500 milyon dolar değerine sahip otellerin finans kaynağının Avrupalı yatırım fonları olduğunu belirtti. Sezgin Baran Korkmaz’ın sahip olduğu otel yönetimindeki hisseler ve Avrupa’daki yatırım fonları lüks otellerin finansmanını sağlarken, ortaya temiz bir rapor çıkarmıştır.

kapak-092954.webp

Otellerin Konumu Nerede?

Beş adet 5 yıldızlı, üç adette 4 yıldızlı otelin yönetim kadrosunda bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın 8 lüks otelinin hangi Avrupa ülkelerinde olduğu merak ediliyor. İkisi İtalya’da olmak üzere, Hilton ve Marina otelleri bulunuyor. İtalya Sardunya Adasında devasa büyüklükte golf sahası bulunan oteli Lugano’da bulunuyor.

Avrupa yatırımları olarak nitelenen diğer oteller ise; 5 yıldızlı bir Paris’te otel, Tirol’de 5 yıldızlı ve İsviçre Saint Moritz'te oldukça lüks bir otel daha bulunuyor.

Yılda 200 Milyon Kar

Sezgin Baran Korkmaz tarafından sahip olunan Digor Kapital LCC şirketinin toplam değeri 417 milyon Euro. Bankalara olan borca karşılık garanti göstererek 8 otele sahip olmuş olan şirketin bankalara olan toplam 472 milyon Euro. Otellerin güncel değerlerinin bu rakamdan daha yüksek olduğu düşünülüyor. Otelleri alabilmek için 221 milyon ödeyen Korkmaz, şirketinin kurulduğu tarihten bugüne kadar yakaşık 200 milyon kar ettiği görülüyor.

Her otel için ayrı bir şirket açılışı gerçekleştirmiş olan Korkmaz, şirketlerin üzerine Digor Kapital LCC simgesi bulunuyor.

sezgin-baran-korkmaz-sbk-holding.jpg​​​​​​​

Borcunu Uçağını Satmadan Ödedi

Borçlarına karşılık siyah özel uçağının icra yoluyla satıldığına dair yeni güncel bilgiler bulunuyor. Gelen bilgiye göre Digor adını verdiği uçağın borçlarının SBK Holding tarafından ödendiğini ve üzerindeki haczin de kaldırıldığı belirtilmiştir.

Uçağın satılmadan borçların ödendiğine dair yazı hem ABD hem de Avusturya savcılıklarına iletildi. Avusturya Wels kentinde tutukluluğu süren Korkmaz’a ise 1350’e yakın mektup gönderildiği öğrenildi. Dosyada delil karartma şüphesi olduğu için ilk 90 mektup sonrasındaki gelen mektupların ulaştırılmasına izin verildi. Europol tarafından finansal geçmişinin temiz olduğuna dair verilen rapor, gözaltı sürecinde olan Korkmaz’ın rahat bir nefes almasını sağladı.

New York’ta bulunan şirketine çok fazla nem veren Sezgin Baran korkmaz, Türkiye’ye iadeyi istiyorum şeklindeki açıklaması başlangıçtaki belirsizliklere bağlanıyor. ABD tarafından sağlanan güvenceler neticesinde kısa sürede çıkış biletini alabileceğini düşünen Korkmaz’ın ABD ile böyle bir pazarlığa oturduğu konuşuluyor.

Bu haber toplam 279 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.