SGK 110 Gün İçin 12500 TL Ödeme Yapıyor! Unutanın Hakkı Devam Etmeyecek!

SGK 110 Gün İçin 12500 TL Ödeme Yapıyor! Unutanın Hakkı Devam Etmeyecek!

SGK 110 gün için toplamda 1250 TL ödeme yapacak. Aman sakın ödemeyi unutmayın! Ödemeyi unutların hakları devam etmeyecek.

Anneler için doğum izni konusunda verilen ödemede artış söz konusu oldu. 2022 yılı ile beraber pek çok ödemede artış olduğu gibi yine annelerin doğum izni konusunda artış yaşandı. 2021 yılında doğum izni olarak en düşük 8 bin 903 TL veriliyordu. 2022 Ocak ayı tarihi itibarıyla en düşük 12.454 TL oldu.

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında annelere doğum yaptıkları zaman belirli bir miktarda ödeme yapılıyor. Bu koşullar doğrultusunda 110 gün içerisinde sosyal güvenlik kurumundan ödeme almak mümkün oluyor. Bu miktar 12500 TL ye kadar yaklaşıyor.

Tüm bu hesaplamalar ve ödeme alma durumu doğumdan önceki ve sonraki 16 haftayı kapsayan süredir. Bu süre içerisinde başvuru yaparak 12.454 TL'ye kadar doğum ödemesi almak mümkündür.

349101.jpg

Doğum Ödemesinde Hangi Şartlar Aranıyor

Devlet çalışan anneler için hamilelikten itibaren doğum yapana kadar ödeme yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda bu ödeme Bebek doğduktan belirli bir yaşa gelene kadar yine devam ediyor.

Doğum ödemesi ile alakalı detaylar ve şartlar merak ediliyor. Kişinin doğumundan önceki en az 1 yıl içerisinde 90 günlük priminin yapmış olması gereklidir. Aynı Şekilde doğum yapacak olan kadının sigortasının devam etmesi gerekiyor. Rapor süresi boyunca kadının 112 günlük sürede çalışmamış olması gerekiyor. Bu süre doğum izni olarak kullanılacağı için çalışılmaması gerekiyor. Kadın çalışan doktordan alacağı raporu iş yerine teslim ettikten sonra geriye kalan işlemler iş yeri tarafından yapılıyor.

13313702-1200x824.webp​​​​​​​

En Düşük Doğum Ödeneği Ne Olacak

Tüm bu durumlar baz alındığında kişiye en düşük 9.454 TL doğum ödeneği veriliyor. Çalışan kadınlar için sunulan bu seçenek sayesinde iş yerine verilen raporla birlikte bu ücreti almak doğum esnasında mümkün olur. Doğum İzninden önce ve sonraki 16 haftalık süreyi kapsayan yani 112 günlük süre içerisinde bu ücrete talep etmek ve almak gerekir.

Doktordan rapor doğrultusunda bu rapor iş yerine iletildikten sonra geriye kalan işlemler işyeri tarafından halledilerek kişiye doğum ödeneği sunulur. Çocuk belirli bir yaşa gelene kadar devlet tarafından bu destek çalışan kadınlar için devam eder.

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.