SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

SGK Emekli Geriye Dönük Borçlanma Nasıl Yapılır?

Geriye dönük borçlanma yapmak istiyorsanız 1800 gün prim ödemesi ve yaş şartını tamamlamanız gerekiyor. Şartları tamamlayanlar geriye dönük borçlanma yaptırabilir.

SGK geriye dönük ödeme yapılmasına şartlar tamamlandığı müddetçe izin vermektedir. Geriye dönük borçlanma ile emekli olmak isteyen kişiler prim gün sayısını ve diğer şartları tamamladıkları takdirde emekli olabilir. Emekli geriye dönük borçlanma yapılması için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen yapılması istenir.

SGK Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye’de 2006 yılı ile hizmet vermeye başlamış bir kurumdur. Devlete bağlı olarak çalışır ve farklı yönetim ve idari organları vardır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgilendiği konular genellikle sigorta, prim, çalışma hayatı ve sağlık gibi geniş çerçeveler ile belirlenmiştir.

SGK Emeklisi Nedir?

Emeklilik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından vatandaşlarına sunulan bir sosyal devlet hizmetidir. Belirli bir süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan, prim sayısı ve yaş gibi unsurları tamamlayan kişiler emekli olabilir. Emekli olunduğu zaman yaş, prim ve sigortalılık süresi gibi unsurlar göz önüne alınarak kişiye aylık maaş verilir. Bu maaş, kişinin artık iş hayatında aktif olarak yer almamasından dolayı devletin verdiği bir ödenektir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı çalışan kişiler SGK emeklisi olarak bilinir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Nedir?

Geriye dönük borçlanmanın açıklaması emekli olmak isteyen kişiler için geçerlidir. Emeklilik şartlarını yerine getirmiş olan bu kişiler dilerler ise geriye dönük borçlanma ile emekli olabilir. Borçlanma ile emekli olmak isteyen vatandaşların kullanabileceği bir yöntemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yönetilen bir süreç olup şartları tamamlayan herkes başvuru yapabilir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Şartları Nedir?

yeni-proje-75.jpg

Geriye dönük borçlanma şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Geriye dönük borçlanma şartları şu şekildedir:

  • En az 1800 gün primin bulunması
  • Emeklilik için gereken yaş şartının tamamlanması

Emeklilik için geriye dönük borçlanma yapmak isteyen kişilerin tamamlaması gereken iki şarttır. Bu şartlar tamamlandığında geriye dönük borçlanma yapılabilir. Eğer 1800 prim günü doldurulamamış ise öncelikle isteğe bağlı sigortalılığa geçiş yapılıp dışarıdan prim ödemesi gerçekleştirilebilir. Emekli geriye dönük borçlanma için kişinin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı ya da ülkede çalışma ve oturma izni olması gerekir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma Başvurusu Nereden Yapılır?

Geriye dönük borçlanma başvuru kanalları Sosyal Güvenlik Kurumudur. Geriye dönük borçlanma için e – sgk hizmeti de kullanılabilir ancak bu konuda başvurular genellikle yüz yüze kabul edilmektedir. Şahsen müracaat yaparak geriye dönük borçlanma başvurusu gerçekleştirilebilir.

İsteğe Bağlı SGK Prim Ödemesi Ne Kadar?

İsteğe bağlı SGK prim miktarı en düşük 1.114,80 Türk lirası olarak belirlenmiştir. 2021 ve 2022 yılları arasında isteğe bağlı sigortalılığa geçiş yapan kişilerin bu prim miktarını her ay düzenli ödemesi gerekir. İsteğe bağlı SGK prim miktarı için aylık ödeme takvimi oluşturulur ve bu takvime bağlı kalarak ödeme yapılması istenir.

Hizmet Borçlanmaları Hangi Kanuna Tabidir?

5510 sayılı kanun ile geriye dönük borçlanma yapmak isteyenler için şartlar ve süreç belirlenmiş ve haklar koruma altına alınmıştır. 5510 Sayılı Kanun’un 41. Maddesi’ne bağlı olarak hizmet borçlanmaları kategorilere ayrılır. Çalışma süresi, yurt dışı, cinsiyet, yaş ve diğer unsurlara göre hizmet borçlanmaları bu kanuna tabi olarak yürütülür. Emekli geriye dönük borçlanma kural ve işleyişi de bu kanuna tabidir.

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.