Türkiye Merkez Bankası Nisan Ayında Altın Rezervlerini Artırdı!

Türkiye Merkez Bankası Nisan Ayında Altın Rezervlerini Artırdı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz Nisan ayında almış olduğu altın rezervleri ile ikinci sıraya yerleşmeyi başardı.

Dünya Altın Konseyi Orta Asya ülkeleri Merkez Bankaları tarafından alınan altın rezervinin TCMB altın rezervleri için destek niteliği taşıdığını belirtti.

Mart ayında altın rezervleri konusunda ciddi bir gerileme yaşayan altın, Nisan ayı ile birlikte yeniden yükseliş tarafına geçti. Elde edilen verilere göre Orta Asya ülkelerini altın rezervlerini yaklaşık 19,5 ton artırmıştır. Bu oran Mart ayında 9,4 ton oranında gerileyerek azalmıştı.

kapak-134938.webp

Nisan ayı altın rezervi verilerine bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve orta Asya ülkelerinin merkez bankalarının atağa geçtiği görülüyor. Konsey verileri detaylı incelendiğinde rekor altın rezervi alımının 7,8 ton ile Özbekistan’da olduğu görüldü. 5,6 ton ile Türkiye ikinci sırada yer alırken, bu tabloyu 5,3 ton altın rezervi alımı ile Kazakistan takip etti.

Altın Rezervleri 41,3 Milyar Dolar Seviyelerini Gördü

Haziran ayı başlangıcı ile birlikte TCMB brüt rezervlerin 102,74 milyon dolaylarında olduğunu açıkladı. Mevcut rezervlerin 41,3 milyar doları altın rezervlerine ait. 2022 yılına girdiğimiz ilk günlerde altın rezervi miktarı 38,5 milyar dolar düzeyindeydi.

Merkez Bankası altın rezervi verileri birkaç ay öncesine kadar yükseliş kaydederken, Haziran ayı verilerine göre yeni bir düşüş yaşandığı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Bu haberler Merkez Bankası’nın altın rezervlerindeki düşüşün ciddiyetini de merak ettiriyor.

merkez-bankasi-finansal-istikrar-raporunu-yayimladi.jpg

Merkez Bankaları İçin Altın Rezervi Ne Anlam İfade Ediyor?

Ülkelerin merkez bankalarında mevcut olan altın rezervleri, o ülke için önemli bir varlık değerli taşıyor. ABD altın rezervi noktasında dünyada liderliği koruyan ülke konumunu sürdürüyor. Türkiye başta olmak üzere bazı Orta Asya ülkeleri de bu yılın ilk yarısında atağa geçerek altın rezervlerini rekor seviyeye taşıdı.

Dünya altın konseyi altın rezervlerinin belirlenmesine yönelik verilerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 11. sırada yer aldığını belirtti.

Altın Rezervi En Çok Hangi Ülkede?

En çok altın rezervine sahip olan ülke sıralaması ekonomik büyüme anlamında da en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Sık sık Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilerde ABD her yıl birinciliği elde tutmayı başarıyor. Toplam 40ülke arasından ilk 15’i açıklamış olan konsey, sıralamada Türkiye’nin ilk 10’dan sonraki sıralarda yer aldığını gösteren bir tablo yayınlıyor.

Amerika’yı Almanya takip ederken, IMF, İtalya, Fransa ve Rusya yaklaşık 2000 ve üzeri altın rezervleri ile dünya genelinde en çok altın rezervine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Sıralama kapsamında Türkiye’yi ise Tayvan ve Kazakistan takip ediyor.

Altın Rezervinin Artması Ne Anlama Geliyor?

Ülkelerin merkez Bankalarındaki mevcut altın rezervinin yüksek olması, dolar kurundaki hızlı değişimlere karşı ülke ekonomisinin korunacağı ve gereken anlarda sisteme döviz aktarımının söz konusu olabileceği anlamına geliyor.

Türkiye başta olmak üzere cari açığı yüksek olan ülkelerin altın rezervlerinin güçlü konumda olması, olası döviz ihtiyaçlarının buradan karşılanmasına imkân sunuyor. 2022 yılında birçok ülke gibi altın rezervi konusunda yükselişe geçmiş olan Türkiye, ilk on sıralamaya girmeye aday olan ülkeler arasında yer alıyor. Son dönemde Orta Asya ülkeleri tarafından yapılan atak ile birlikte Nisan ayında altın rezervleri bir hayli artmış durumda.

Ekonomik anlamda ciddi bir krizin eşiğinde olan Türkiye’nin döviz rezervleri kan kaybederken, altın rezervlerindeki yüksek alım gücü bir nebze olsun finansal desteğin mevut olabileceğini gösteriyor. Bu tablo Türkiye ekonomisinin her türlü olumsuzluk karşısındaki tutumunun olumlu olacağını gösteriyor.

Bu haber toplam 340 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.