Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği petrol iki katına çıktı!

Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği petrol iki katına çıktı!

Türkiye’nin Rusya üzerinden ithal ettiği petrolün günlük varis sayısı neredeyse iki katına çıktı. Ukrayna krizi öncesinde günlük 98 bin varil seviyelerinde olan petrol ithalatının geçtiğimiz günlerde ortalama 200 bin varil seviyelerine kadar yükseldi!

Türkiye’nin Rusya üzerinden ithal ettiği petrolün günlük varis sayısı neredeyse iki katına çıktı. Ukrayna krizi öncesinde günlük 98 bin varil seviyelerinde olan petrol ithalatının geçtiğimiz günlerde ortalama 200 bin varil seviyelerine kadar yükseldiği görüldü. Yaklaşık 7- 8 aylık bir dönemde iki katına çıkan petrol ithalatı bu alanda çeşitli verilere de yansıdı.

İndirimli bir şekilde petrol alabilen Tüpraş ve Star Rafineri şirketleri bu alanda kârlarını arttırdığını açıkladı. Önceki dönemlere göre ciddi bir kâr oranı açıklayan bu iki şirket petrol alanındaki maliyetlerini düşürürken aynı anda günlük satılan petrollerini de arttırmayı başardı.

turkiyenin-rusyadan-ithal-ettigi-petrol-iki-katina-cikti.jpg

Günlük 200 bin varil petrol ithalatı

Türkiye’nin yalnızca Rusya tarafından ithal ettiği varil petrol sayısı kısa süre içerisinde %105’lik bir artış yaşadı. Şubat aylarında meydana gelen Ukrayna – Rusya krizinin ardından ticaretin tekrar aktif hale gelmesiyle birlikte birçok alanda ithalat ve ihracatın arttığı gözlemlendi. Son olarak açıklanan petrol ithalat rakamlarına göre günlük olarak Rusya’dan alınan varil petrol sayının 200 bin civarlarına kadar ulaştığı belirtildi. Bu durum aynı zamanda petrol satışı gerçekleştiren Türk şirketlerine de pozitif olarak yansıdı.

Başta Tüpraş olmak üzere birçok şirketin bu alanda dönemsel kârlarına bakıldığında rekor kırdığı söylenebilmektedir. Tüpraş ve Star Rafineri şirketlerinin açıkladığı kâr rakamlarının önceki dönemlere göre hızlı bir şekilde arttığı görülüyor. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 1.7 milyar TL kâr açıklayan Tüpraş bu yıl aynı dönemde %524’lük bir artış yakalayarak 10.6 milyar TL kâr açıkladı. 2021 yılının ilk yarısında 939 milyon TL net kâr açıklayan şirketin bu yılın ilk 6 ayında açıkladığı net kâr miktarı ise 11.6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bu haber toplam 165 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.