Vatandaşın Alım Gücü Düştü, Sosyal Medya Çalkalandı! Artan Fiyatlara Yetişemeyenler İsyan Etti

Vatandaşın Alım Gücü Düştü, Sosyal Medya Çalkalandı! Artan Fiyatlara Yetişemeyenler İsyan Etti

Türkiye’de yüksek enflasyonun yaşanmasının yanı sıra döviz kurundaki çalkantı sebebiyle Türk lirasındaki değer kaybı, vatandaşın gündemi olmaya devam ediyor. Sosyal medya kullanıcıları alım gücünün düştüğünü alışverişlerinden örneklerle dile getirdi…

Türkiye’de hayat pahalılığının her geçen gün artması, vatandaşın canına tak etmeye başladı. Çarşıda ve pazarda görülen pahalılık, vatandaşların eskisi gibi rahatlıkla harcama yapamamasına yol açtı. Alışveriş yaparken 2 kere düşünen vatandaş, fiyat etiketlerindeki değişimi gördükçe yaşadığı şaşkınlığı ve öfkeyi sosyal medyada dile getirmeye devam ediyor.

2022 yılına girilmesiyle birlikte asgari ücret dahil tüm maaşlı çalışanların aylıklarına ciddi oranlarda zam yapıldı. Asgari ücrete yapılan büyük zamla birlikte halay çeken vatandaşlar, çarşı ve pazardaki pahalılığı gördükçe neye uğradığını şaşırmaya devam ediyor. Türkiye’de yüksek enflasyon sebebiyle ürünlerin fiyatlarındaki hızlı artış ocak ayından sonra şubat ayında da artarak devam edince, vatandaş sosyal medyada bu konuyu gündemine taşıdı. En büyük sosyal medya platformlarında bile ürün veya hizmetlerdeki fiyat artışı şikayet konusu haline geldi.

Hayat Pahalılığı İsyan Ettirdi

hayat.jpg

Sosyal medya kullanıcıları, geçen aylara göre ürün ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışlarını dile getirerek hayat pahalılığından şikayet etti. Sosyal medyada geçtiğimiz dönemde elektrik ve doğalgaz zamları sonrası faturaların yüksek gelmesi gündemdeyken şimdi de çarşı ve pazardaki alışverişlerdeki pahalılık gündem oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları 1 kilogram salatalığın 35 lira olmasından şikayet ederken bazı vatandaşlar ise hamburger zincirlerindeki hamburger menülere artık yaklaşılmadığına isyan etti. Vatandaşın gündeminde 1 kilogram beyaz peynirin hem gramajının düşürülmesi hem de fiyatının zamlanması yer aldı. Vatandaşlar mutfağa girecek ürünlerin fiyatında yaşanan artışlarla artık bazı harcamaları kısmak zorunda olduklarını dile getirerek bu duruma sosyal medyada adeta isyan etti.

Vatandaşın Tüketim Alışkanlığı Değişti

Yüksek enflasyon sebebiyle giderek artan hayat pahalılığı ile vatandaşlar alım gücünün ne kadar düştüğünü bir kez daha sosyal medya gündemine taşıdı. Geçen aylarda alınan ürünler ile 2022 yılının şubat ayındaki fiyatları karşılaştıran sosyal medya kullanıcıları pahalılıktan şikayet etti. Vatandaşların büyük bir çoğunluğu artık gıda ürünlerinde bile alışveriş yaparken kara kara düşündüklerini ve tüketim alışkanlıklarının değiştiğini dile getirdi.

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.