Vefat Durumunda Banka Borçları Ne Olur?

Vefat Durumunda Banka Borçları Ne Olur?

Kredi veya kredi kartı gibi banka borcu olan kişinin borçları eğer banka tarafından silinmediyse bu borçları ödemek zorunda olan kimdir?

Vefat eden kişiye ait olan borçlar mirasçılarına devrolur. Kredi veya kredi kartı gibi banka borcu olan kişinin borçları eğer banka tarafından silinmediyse mirasçılar bu borçları ödemek zorunda kalır. Ancak genelde bankalar bazı kredi borçlarını siler. Eğer hayat sigortası yoksa banka borcu ödenmez. Ancak kredi kartının ödenip ödenmeyeceği hakkında da bankadan detaylı bilgi almak gerekir. Bu gibi durumlar hayat sigortası olduğu için genelde direkt tüm borçlar da kapanır. Ancak kapamadığı durumlar da tüm borçlar mirasçılar tarafından ödenmek zorundadır.

Hayat Sigortası Banka Borcunu Öder Mi?

Genelde bankalar kişilere kredi verirken mutlaka hayat sigortası yapar. Belirlenen poliçe de bu krediler kişi vefat ettikten sonra ödenir. Ancak her sigorta firmasının poliçesi de farklıdır. Özellikle kredi kartı ile ilgili ödemeler bankaların poliçesinde yer almaz ve genelde kredi kartları borcu da ödenmez. Ancak kredi alırken eğer banka sigorta yaptıysa bu borcun tamamını kapatır. Borcun bir kısmı ödenmezse de bu borcu mirasçılar ödemek zorunda kalır.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Borcu Öder?

hayat-sigortasi.jpg

Bankalardan kredi çekildiği zaman özellikle krediler yüksek tutarlı ise her banka bu krediyi öder ve sigorta yapar. Ancak devlet destekli olarak verilen krediler için genelde sigorta yapılmaz. Hayat sigortası normal bir ölüm olduğu zaman krediyi kapatır. Ancak, intihar, şüpheli bir ölüm, vefat eden kişi krediyi çektiği sıra da bir hastalığı varsa ve bu hastalığı sigorta şirketine bildirmediyse de sigorta firması krediyi ödemez. Bu nedenle vefat edeb kişi sonrasında mutlaka bankalardan bu konuda net bir bilgi almak gerekir.

Borçların Ödenmesi İçin Bankaya Başvuru

Vefat eden kişi sonrasında mirasçılar borcun ödenmesini talep ederse eğer bankaya başvuru da bulunması gerekiyor.

  • Bunun için borcu olan bankaya mirasçılardan biri en az bir kişinin gitmesi gerekir.
  • Vefat edeb kişiye ait ölüm belgesinin olması gerekir.
  • Hangi borç kapanacaksa bunu bankaya bildirmek gerekiyor.

Bankaya gittiğiniz zaman sistem üzerinden size tüm borçlar çıkartılır. Mirasçılar talep ederse eğer bu borçların her biri de kapatılır. Sigorta şirketine gerekli başvuru yapılır ve birkaç gün içersinde sizlere bilgi verilir. Böylelikle vefat eden kişiye ait olan borçlar da sigorta şirketi tarafından silinmiş olur.

Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

kredi-karti-borcu.jpg

Bankalara kredi kartı borcunuz varsa eğer genelde bu borçlar sigorta şirketi tarafından ödenmez. Ancak her bankanın bu konuda ki şartları da farklıdır. Bazı bankalar kredi için hayat sigortası yaparken kredi kartını da bu poliçeye katar ve kredi kartı borcu da ödenir. Ancak her banka bu borcu ödemediği için zaman zaman mirasçılar açısından bu durum sorun oluşturur. Bu nedenle vefat eden kişinin bir kredi kartı borcu varsa bunun ancak bankaya sorarak öğrenebilirsiniz. Kart borcu varsa bile banka size bunu taksit yapar ve taksitli olarak ödersiniz.

Banka Borçları Silmezse Ne Yapılır?

Bankalar vefat eden kişiye ait olan borçları kapatmazsa eğer tüm borçlar mirasçılara kalır. Ancak mirasçılar reddi miras yaparsa eğer bu borçları ödemez. Reddi miras olursa vefat eden kişiden kalan her şeyi reddetmiş olursunuz. Bu nedenle reddi miras yapmak da çok mantıklı olmayabilir. Eğer banka borçları ödemediyse bunları taksit yaparak ödemek daha mantıklıdır. Genelde banka sizlerin ödeyebileceği kadar aylık belli bie miktar taksit yapar ve ödeyen kişiyi de zor durumda bırakmaz. Bu nedenle vefat eden kişiye ait olan borçları ödeyip kapatmak daha doğru olabilir.

Bu haber toplam 604 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.