Yazlık arayanlara kötü haber! 2022’de yazlık dairelere yüzde 40’tan fazla zam gelebilir!

Yazlık arayanlara kötü haber! 2022’de yazlık dairelere yüzde 40’tan fazla zam gelebilir!

Türkiye’de giderek artan enflasyonist ortam, her şeyin fiyatına yansıdığı gibi gayrimenkul sektöründe de etkili oluyor. Yazlık arayanlara kötü haber geldi. 2022 yılında yazlık daire fiyatlarına en az 40 zam yapılması bekleniyor…

Yaz turizmi ile adından söz ettirmeyi başaran ülkelerden biri olan Türkiye’de gayrimenkul sektörünün önemli bir kısmını yazlık daireler oluşturuyor. Geçtiğimiz yıllardaki covid baskısına rağmen bu senenin yazında çok daha hareketli bir turizm sezonu bekleniyor. Bu süreçte özellikle TL’de yaşanan değer kaybı, yabancı turistlerin hedef olarak Türkiye’yi seçme ihtimallerini arttırıyor.

Yazlık Evlerin Fiyatları Artmaya Başladı

Yaz turizminde yabancı turistlere sunulan hizmetler özellikle otellerde ve popüler tatil beldelerinde ağırlık kazanıyor. Öte yandan yerli turistler ise yazlık daireleri tercih ederek 2022 yazını geçirmeyi düşünüyor. Yerli turistlerin bir numaralı tercihi olan yazlık ev kiralama olanaklarında da yüksek enflasyon etkisi görünmeye başladı.

Turizm sektöründeki kaynaklardan alınan bilgilere göre 2022 yazı için kiralık yazlık arayanların talepleri artmaya başladı. Turizm bölgelerinde faaliyet yapan emlakçılar, bölgedeki gayrimenkullerin yazın en uygun fiyatlarla kiralanması için şimdiden hazırlıklara başladılar. Yazlık daire tleplerin henüz kış aylarındayken hızlı bir şekilde arttığı belirtiliyor.

Yazlık Daire Kirası 2 Kat Artacak

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yerli turistin dışında yabancı turistlerin de yoğun bir şekilde yazlık daire kiralamaya yönelik talep olduğunu söyledi. Özellikle Türk lirasında yaşanan sert değer kaybı sonrasında uzun süreli tatil yapmak isteyen yabancı turistler otellerde konaklamak yerine yazlık kiralamayı tercih etmeye başladı. Bu sebeple kış aylarından artan talep sonucunda yazın yazlık dairelerde kira fiyatlarının en az 2 kat artabileceği konuşuluyor.

Sektördeki isimler, yerli turistin yazlık kiralama planlarını bir an önce tamamlamaları gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Yabancı turist şubat-mart gibi yazlık kiralaması yapıyor ancak yerli turist mayıs gibi arıyor. Bu dönemde fiyatlar daha da artmış olacak. Aynı zamanda da yer bulmakta da zorluk yaşanabilir. Yazlık kiralamak isteyen yerli turist bu yıl kış döneminden planlama yapmalı.”

Bu haber toplam 387 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.