Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni kimlik için gerekli belgeler ve yeni kimlik çıkarma adımları yazımızda sizler için verilmiştir. Sizler de yeni kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgeleri ve işlemleri tamamladıktan sonra başvuru yapabilir ve yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz.

Yeni kimlik için gerekli belgeler nelerdir sorusu kimliklerini yenilemek isteyen kişiler tarafından oldukça fazla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Yeni kimlik için gerekli belgeler eksiksiz şekilde götürüldüğü sürece yeni kimliği almak mümkündür.

Kimlik kartı, kişinin Türk vatandaşı olduğunu, hangi kütüğe kayıtlı olduğu gibi bilgileri içeren karttır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte eski kimlik kartları yerini yeni çipli kimliklere bırakmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan duyuruya göre vatandaşların en yakın zamanda kimlik kartlarını yenilemeleri gereklidir. Bu yeni çipli kimlik kartlarının avantajlarından biri de vizesiz gidilebilecek ülkelere sadece kimlik kartı ile giriş yapılmasıdır.

Yeni kimlik için gerekli belgeler kısaca aşağıdaki gibidir:

  • Biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi.
  • Kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge.

Yeni kimlik kartı çıkarmak isteyen kişilerin bu belgeleri eksiksiz şekilde götürmeleri ve başvuru yapmaları gereklidir. Ardından da ödenmesi gereken miktardaki paranın yatırılması ile birlikte kişiler yeni kimlik belgelerini alabilirler.

Bu evraklar konusunda en çok dikkat edilmesi gereken evrak türü biyometrik fotoğraflardır. Fotoğraf çekimi esnasında fotoğrafçıya mutlaka ve mutlaka biyometrik fotoğraf çekilmesi gerektiği söylenmelidir.

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır sorusu son zamanlarda oldukça fazla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Biyometrik fotoğraflar için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki son 6 ay içerisinde çekilmiş olmasıdır. Fotoğrafın boyutları da 50 mm x 60 mm ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca 15 yaşın altında olan kişiler yeni kimlik için gerekli belgeler arasında biyometrik fotoğraf yoktur.

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

gecici-kimlik-basvurusu-16-9-1533878438-16-9-1535005687-16-9-1555048209.jpg

Yeni kimlik ücreti ne kadar sorusu kimlik yenilemeyi planlayan kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Çipli kimlik kartlarının sıfırdan çıkarılması için ödenmesi gereken bedel 30 Türk Lirası’dır. Kayıp ya da çalıntı nedeni ile çıkartılan çipli kimlik kartları için ödenmesi gereken bedel 60 Türk Lirası’dır.

Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik ücreti internetten yatırma işlemleri yapmak için kişilere farklı seçenekler sunulmaktadır. Bu seçenekler kısaca şunlardır:

  • Vergi Dairesi Müdürlükleri
  • Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmî internet sitesi üzerinden.
  • Anlaşmaları bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden.
  • PTT internet şubeleri aracılığı ile.

Kimlik yenilemeyi düşünen kişiler belirtilen seçenekler ile internet üzerinden ödeme işlemi yapabilirler.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik kaç günde gelir sorusu kimlik yenileme işlemi yapmış kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Bu soruya yanıt olarak yeni kimlik kartlarının teslim süresi ortalama olarak 1 haftadır yanıtı verilebilir.

Başvuru esnasında kişinin belirttiği teslimat adresi ile kişiye PTT aracılığı ile güvenli bir şekilde teslim edilir. Ayrıca kişiler ailesinden kimselerin ismini vererek kimliklerinin onlara teslim edilmesi imkanına da sahiptir.

Yeni Kimlik Sorgulama

Yeni kimlik sorgulama yakın zamanda kimlik değiştirme işlemi yapmış kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Yeni kimlik sorgulama işlemi yapmak için kişilere farklı seçenekler sunulmuştur. Bu seçenekler kısaca şunlardır:

  • Alo 199 Çağrı Merkezi ile kimlik sorgulanabilir.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmî internet sitesi üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.

Yeni kimlik için gerekli belgeler eksiksiz tamamlandıktan sonra başvuru yapılabilir ve başvurular belirtilen şekilde sorgulanabilir.

Bu haber toplam 677 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.