Yunus Polis Nasıl Olunur?

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Yunus polis olmak için gerekli belgeleri ve yapılması gerekenleri yazımızda hazırladık. Bu sayede sizler de gerekli belgeleri eksiksiz şekilde sağlayarak ve gerekli koşulları sağlayarak yunus polisi olma başvurusu yapabilirsiniz.

Yunus polis nasıl olunur sorusu son zamanlarda polis olmayı düşünen kişiler tarafından oldukça fazla merak edilen bir konudur. Yunus polis olmak isteyen kişiler öncelikle Polis Meslek Yüksek Okulu ya da POMEM okullarından birinden mezun olmaları gerekmektedir. Polis alımları ildeki polis ihtiyacına göre yapıldığı için kişilerin polis açığı olan yerlerde polis olarak göreve başlama ihtimalleri daha fazladır.

Yunus polis birimleri trafik yoğunluğu sebebi ile kurulmuştur. Bu sayede olaylara zamanında müdahale edilmesi planlanmaktadır.

Toplum ile iç içe olan yunus polisleri, halk tarafından son derece sevilmekte ve sempati duyulmaktadır. Yunus polisleri, hoşgörüyü ve cana yakınlığı temsil etmektedirler. Yunus polis olmak için öncelikle polis olmak gereklidir.

Yunus Polis Olmanın Şartları

Yunus polis olmanın şartları başlıca şunlardır:

  • Yunus polis olmak isteyen bir kişi 28 yaşını aşmamış olmalıdır.
  • Erkeklerde 1.75 boy, kadınlarda 1.70 boy olmak zorundadır.
  • Motosiklet sürüşü için yeterli fiziksel özelliklere sahip olmak gereklidir ve sağlık açısından bir engel olmaması gereklidir.

Tüm bu özellikleri taşıyan Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokulu mezunları, mülakatları başarılı olarak bir şekilde geçerek yunus polis olma başarısını gösterebilmektedir.

Mülakatlarda başarılı olan polis memurları birkaç ay temel ve pratik konularda eğitim görmektedir. Verilen temel ve pratik eğitimin yanı sıra motosiklet kullanımı ile ilgili dersler de bu eğitimlerin yanında verilmektedir.

Eğitim süreçlerini başarılı şekilde tamamlayan yunus polis adayları belirli sınavlara tabii tutulduktan sonra atandıkları birimde görevlere başlamaktadır. Mülakatta ya da sınav aşamasında başarısız olan kimselere Emniyet Teşkilatı’nın başka birimlerinde görev verilmektedir.

Yunus Polisin Görevleri Nelerdir?

800x420-yunus-polis-maasi-kac-tl-yunus-polisleri-kac-para-maas-aliyor-1531229049170.jpg

Yunus polisin görevleri nelerdir sorusunun halk arasında oldukça farklı cevapları olsa da bu sorunun cevabı bellidir. Yunus polislerinin görev tanımı her polis memurun görevleri ile aynıdır. Yunus polislerinin diğer polislerden ayrıldığı tek özellikleri olay yerlerine daha kısa sürede ulaşmaları ve müdahale etmeleridir. Trafik polisi, yunus polis, asayiş polisi gibi görev tanımlarının hepsi özünde polislik görevidir. Bu isimler emniyet teşkilatı içinde bulunan yapılanma isimleridir. Bir başka deyişle görevleri farklı olsa da yetkileri aynıdır. Buradan yapılacak çıkarım sonucunda yunus polisin görevi de diğer polisler gibi toplumun düzenini sağlamak ve güven ortamı yaratmaktır denilebilir.

Yunus Polisin Çalışma Saatleri

Yunus polisin çalışma saatleri de yunus polis olmaya hak kazanmış ya da yunus polis olmak isteyen kişiler tarafından oldukça fazla merak edilen ve hakkında araştırma yapılan bir konudur. Yunus polisin çalışma saatleri polisin bulunduğu ile ve bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Hatta polis memurunun ne kadar mesai yapacağı ve sonrasında ne kadar süre dinleneceği de bölge ve il şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bölgeler ve şehirler haricinde içinde bulunan mevsime göre de çalışma saatleri değişiklik gösterebilir. Örnek verilmesi gerekir ise, İstanbul’da kasım ayında sabah 8 akşam akşam 4 çalışan bir polis memuru aralık ayında ise sabah 10 akşam 6 arasında çalışabilir.

Yunus Polis Çalışma Alanları

Yunus polis çalışma alanları da merak edilen bir konudur. Yunus polisleri genel olarak asayiş olaylarına bakarlar. Fakat belirtildiği gibi yunus polislerinin yetkileri diğer polis memurlarından farklı değildir.

Bu haber toplam 805 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.