Ağustos ayı bitmeden başvuru yapanlara SGK ödeme yapıyor! Başvurma kişilerin hakkı yanıyor mutlaka başvuruda bulunun

Ağustos ayı bitmeden başvuru yapanlara SGK ödeme yapıyor! Başvurma kişilerin hakkı yanıyor mutlaka başvuruda bulunun

Ağustos ayı bitmeden önce başvurularınızı gerçekleştirerek ödemenizi almayı unutmayın! Ağustos ayı bitmeden SGK yapacak olduğu ödemelere son beş gün verdi.

Memur vatandaşlar için çocuklu aileye yardım ödemesi de SGK tarafından veriliyor. Memurların maaşlarını yansıtılan bu zamlar, çalışmayan eşler için 332 TL olarak ödenirken; sıfır altı yaş çocuklar için 73 TL, altı yaş üzeri çocuklar için ise 36,52 TL olarak ödeniyor. Bunun yanı sıra SGK doğrultusunda eşi doğum yapmış olan memura da tek sefere mahsus olarak 202 TL ödeme yapılıyor.

agustos-ayi-bitmeden-basvuru-yapanlara-sgk-odeme-yapiyor-basvurma-kisilerin-hakki-yaniyor-mutlaka-basvuruda-bulunun.webp

Cenaze ödeneği nedir? Kimler cenaze ödeneği alabilir?

Cenaze ödeneği bir çok vatandaş tarafından bilinmiyor. Bu nedenle hak araması yapılmayarak vatandaşların bu hakları yanıyor. Bu doğrultuda cenaze yardımını alabilmesi için tüm şartların detaylı olarak bilinmesi ve kimlerin cenaze yardımından faydalanabileceğinin tespiti bir hayli önemli. Cenaze ödeneğinden vefat etmiş olan sigortalı kişiler faydalanabiliyor. Sigortalı çalışanın vefat etmesi beraberinde geride eşini bulunmaması ihtimali doğrultusunda cenaze yardımı çocuklara da ödenebiliyor. Eğer vefat eden memurun çocukları da yoksa ödenmez sigortalı vatandaşın anne babasına yararlanabiliyor. Yine anne baba da vefat etmiş ise bu doğrultuda vefat etmiş sigortalının kardeşleri de SGK’ya başvuruda bulunarak eşit bir şekilde cenaze ödeneğinden faydalanabiliyorlar.

Vefat etmiş olan sigortalı vatandaşın birinci dereceden yakınları bulunmuyorsa cenazeyi kaldırmış olan ve masraflarını karşılamış olan yakınları da belgeleri ile başvuruda bulunarak toplam 800 TL cenaze yardımından yararlanabiliyorlar.

Cenaze yardımını ödeneği için ilk belirlenen şart vefat eden vatandaşın sigortalı olması. Sürekli iş görmezliği, yaşlılık durumu bulunuyorsa bu kişiler vefat ettikleri zaman cenaze ödeneği alabiliyorlar.

Bu haber toplam 122 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.