Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanıyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde bugün saat 11.00’de toplanacak. Gözler şimdiden külliyeye çevrildi.

Yaklaşık 7 Milyona yakın sigortalı vatandaş asgari ücret tespit komisyonu'ndan çıkacak olan kararı bekliyor. Yeni asgari ücret için gözler son toplantıya çevrildi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise her kesimi memnun edecek bir asgari ücret zammı sözü verirken; 2022 yılı ücretlerine yönelik beklenti 4070₺ olarak dikatleri çekiyor. Buna göre vergi dilimindeki değişiklik ve ek prim desteğiyle net asgari ücretin 4 Bin lirayı geçmesi bekleniyor. Asgari ücrette tespit komisyonu toplantısı ise bugün saat 11.00'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda! Bu son toplantı sonrası asgari ücretin açıklanması da bekleniyor.

Asagari Ücrette 4. Raund Başlıyor

Bugün saat 11:00 itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında kural gereği 4. kez toplanıyor.

Geçmiş yıllara göre asgari ücretin daha erken açıklanacağı vurgulayanırken, görüşmelerin ise bugün sonuçlanması bekleniyor. Ancak toplantı sonrası kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurabilir. Bu sebeple de gözler bir yandan külliyede.

Ciddi Bir Artış Gerçekleştireceğiz!

Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Araştırma yaptırdım, işçilere sordum, işverenlere sordum, profesyonellere sordum. İşçilerimizin büyük çoğunluğu, yüzde 37'si 3 bin 700 ile 4 bin arası beklentisi olduğunu söyledi. Küçük işletmelerde çalışan işçilerin daha alt düzeyde talep ettiğini gördüm. Sebepsiz değil. Onlar; 'Evet artmasını istiyoruz ama işimizin devam etmesini istiyoruz.' Biz buradan, sizlerin beklentisi nedir bilmiyorum ama toplumun, işçilerin beklentisini karşılayacak ciddi bir asgari ücret artışı gerçekleştireceğiz. Düşük gelirli asgari ücretle çalışanlar için bir bayram havası yaratacaktır. Daha yüksek düzeyde açıklanması önemlidir, ekonomik olarak daralmadan geçiyoruz. Bunu anlıyoruz. Asgari ücret çalışanlarımızı korusun, aynı zamanda Türkiye'nin ve bütün dünyanın yaşadığı ekonomik dalgalanmalardan Türkiye'ye de rahat nefes aldırsın. Rahat nefes alacak seviyede belirleyeceğimizi ifade etmek isterim."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.