Asgari Ücretten Sevindiren Haber

Asgari Ücretten Sevindiren Haber

Merakla beklenen 2022 asgari ücreti için işçi sendikaları 4.000 TL’lik bir alt limitten bahsederken, işveren tarafında beklenti ise 3.500 TL civarlarında.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücreti için işçi sendikaları 4.000 TL’lik bir alt limitten bahsederken, işveren tarafında beklenti ise 3.500 TL civarlarında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarında asgari ücret detaylarının bayram havası yaratacağını ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarında asgari ücret detaylarının bayram havası yaratacağını ifade etti.

2022 Asgari Ücret Detayları

Asgari ücret belirleme toplantılarının 4. ayağı sürerken, işçileri ve birçok sektördeki çalışanları ilgilendiren asgari ücret tarifesinde beklentiler yüksek. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İşçimizi zora sokmayacağız. En uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net masaya yatıracak nihai kararımızı vereceğiz. İşverenin de bu alınan kararlara memnun olması lazım” şeklinde açıklamalar yaparken, ekonomistlerin tahmini ise ortalama %30 dolaylarında bir artış yaşanacağı yönünde.

2021 yılı asgari ücret tutarı AGİ dahil 2.825 TL idi. Brüt tutarda 3.577 TL’ye tekabül eden bu rakama, 2022 yılı itibariyle %30’luk bir zam geleceğini varsayarsak 3.672 TL bir rakamdan söz edilebilir. Fakat asgari ücret belirleme toplantılarında henüz bir nihai karar çıkmadığı için işçiler ve işverenler henüz rahat bir nefes alabilmiş değil. Büyüyen enflasyon oranları ve tüketici fiyatlarına yansıması irdelendiğinde, %30 ila %40’luk bir asgari ücret zammının gerekliliği anlaşılmaktadır.

Asgari-ucret-3

Asgari Ücret Belirleme Toplantılarından Çıkacak Nihai Karar

Her yıl Aralık ayının değişmeyen gündem maddesi olan asgari ücret toplantıları, bu yıl da medyanın en çok ilgilendiği konu başlıklarından birisi oldu. Milyonlarca işçi hanelerinin geçimini sağlayabilmek için reel sektör fiyatlandırmalarındaki değişim oranına uygun bir artış beklentisinde bulunuyor. Fakat asgari ücret belirleme toplantılarında yalnızca işçi tarafı bulunmuyor. İşverenlerin de mevcut ekonomik durumu da asgari ücretin belirlenmesinde kilit rol oynuyor.

Asgari ücret belirleme komisyonun vereceği nihai karar neticesinde bütçe çalışmaları da yapılacak. Onlarca farklı sektörü ilgilendiren asgari ücret tarifeleri, yeni yılda zamları beraberinde getirecek mi, yoksa halkın rahat bir nefes almasını sağlayabilecek mi, hep birlikte göreceğiz.

asgari-ucret-2

Asgari Ücretteki Yüksek Artışın Ekonomi Üzerindeki Etkisi

İyi bir ekonomik istikrar modeline sahip olmayan ülkelerde, yüksek enflasyon oranları ilk olarak üretim, sonra da tüketim ve hizmet sektörüne yansımaktadır. Benzer şekilde asgari ücretteki artış miktarı da son tüketiciler için etkin bir rol oynamaktadır. Enflasyon oranlarındaki artışın en az 5 puan üzerinde olması gereken asgari ücret zammıyla birlikte, ürün ve hizmetlerin fiyatlandırmaları da artacak. Bu durumun ekonomi üzerine etkilerini incelemek için en azından 2022’nin ilk çeyreğinin ortalarına doğru söz konusu gelişmeleri değerlendirmemiz gerekir.

Kaynak: İHA

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.