Avrupa’da enflasyon krizi devam ediyor! Fransa ve Almanya’da enflasyon rekor seviyede

Avrupa’da enflasyon krizi devam ediyor! Fransa ve Almanya’da enflasyon rekor seviyede

Ağustos ayı içerisinde Euro bölgesinde yıllık enflasyon oranları bir hayli artışa geçti. Enflasyonun ciddi bir oranda yüksek olmasının en temel nedeni enerji fiyatlarındaki yükselişler oldu.

Ağustos ayı içerisinde Euro bölgesinde yıllık enflasyon oranları bir hayli artışa geçti. Enflasyonun ciddi bir oranda yüksek olmasının en temel nedeni enerji fiyatlarındaki yükselişler oldu. Bu doğrultuda Avrupa bölgesinde yer alan ülkelerin enflasyon oranları birçok kişi tarafından merak edildi.

Avrupa Birliği’nin resmi veri sitesi niteliğini taşıyan Eurostat’da yer alan veriler kapsamında değerlendirdiğimiz zaman ağustos ayı içerisinde “Toplam 9 ülkeli Euro bölgesinde yıllık bazda enflasyon oranı %9,1 ile rekor seviyesine ulaştı. Tarihi zirvenin hemen ardından AB üyesi ülkeler çapında enflasyon oranları bir hayli merak konusu oldu. Enflasyonun bir hayli yüksek olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de enerji fiyatlarında yaşanan artış oldu diyebiliriz. Diğer bir yandan ise temmuz ayı içerisinde enflasyon oranı ise %8.9 olarak ilan edildi.

avrupada-enflasyon-krizi-devam-ediyor-fransa-ve-almanyada-enflasyon-rekor-seviyede.jpg

Avrupa’da yaşanan enflasyon krizi!

Euro bölgesinde yer alan 19 ülkenin toplam 9 tanesinde çift rakamlı nitelikte enflasyon oranları açıklandı. Tarihi zirve beraberinde rekor kıran enflasyon oranlarında bir hayli etkili olan ana neden olarak enerji krizi olduğunu dile getirebiliriz. Enerji fiyatlarında yaşanan yükseliş ile enflasyon oranlarının da artışa geçtiğini söyleyebiliriz. Eurostat verileri doğrultusunda değerlendirdiğimiz zaman enerji fiyatlarında yaşanan senelik artış %38,3 olarak aktarıldı.

Fransa ve Almanya’da enflasyon rekor seviyede!

Ekonomik kalkınmadaki temel itici gücünün enerji olduğunu dile getirebiliriz. Bu doğrultuda hem bilgi çağının hem de teknoloji çağının vazgeçilmezlerinden birisi olan enerji ülkeler açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Dolayısı ile AB için de enerji konusu oldukça önemlidir. Bilhassa ekonomik gelişmeler noktasında enerjinin arz güvenliğinin sağlanması şarttır.

Bu haber toplam 210 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.