Bakanlık duyurdu, tüm konutlarda zorunlu oldu! Her vatandaş ekonomiye katkı sağlayacak

Bakanlık duyurdu, tüm konutlarda zorunlu oldu! Her vatandaş ekonomiye katkı sağlayacak

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, atıkların yeniden kazandırılması konusunda yeni düzenlemeye gitti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada tüm konutların kapısında geri dönüşüm kutularının bulundurulması zorunlu oldu…

Türkiye’de uzun zamandır “Sıfır Atık” projesi kapsamında çalışmalar yapan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yeni düzenleme geldi. Bakanlık, sıfır atık uygulaması kapsamında hazırladığı düzenlemeyi bugün kamuoyuna duyurdu. Bu kapsamda toptancı hallerinde veya Pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılması için de bazı önlemler alınacak. İşte gıda ürünlerinin ayrıştırılması ve atıkların geri kazanılmasına yönelik yeni düzenleme detayları…

Pazar Yerlerine Biyobozunur Atık Kutusu

İlk olarak 2019 yılında yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği'nin kapsamında yeni değişiklikler yapıldı. Buna göre plastik kullanımının azaltılmasına, gıda ve tekstil atıklarının önlenmesine ve vatandaşların atıklarını bırakabilecekleri geri dönüşüm kutularının teknik özellikleri belirli standarda sokuldu. Ayrıca toptancı hallerinde ve pazar yerlerinde oluşan gıda atıklarının kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak için de harekete geçildi. Bu kapsamda hallerde ve semt pazarlarında biyobozunur atıklar için ayrı biriktirme kutuları bulundurulacak.

Her Binada Atık Kutusu Bulundurmak Zorunlu

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı duyuruya göre, site, apartman ve villa tipi müstakil konutlarda geri kazanılabilir atıklar için ayrı ekipman bulundurulması zorunlu hale geldi. Bina sakinlerinin atıklarını bırakabilmeleri için kurulacak Atık Getirme Merkezleri'nin teknik özellikleri belirli standarda sokuldu. Bu kapsamda atığın türüne göre farklı renklendirilen kutulara atılması sağlanacak.

Hangi Atık Hangi Renk Kutuya Atılacak?

Bakanlık tarafından yayınlanan yeni düzenleme metnine göre, geri kazanılabilir plastik gibi atıklar mavi renkli kutulara atılacak. Biyobozunur atıklar için kahverengi, cam atıklar için yeşil, plastik atıklar için sarı, metal atıklar için gri, kâğıt atıklar için mavi, kompozit atıklar için turkuaz ve bitkisel atık yağ için koyu mavi renkli kutular kullanılacak.

Ayrıca her apartman ve sitede atık ilaçlar için beyaz renkli kutular, tekstil için pembe ve elektronik eşyalar için de mor renk atık kutuları bulundurulması zorunlu olacak. Her kutunun üzerinde atık türüne uygun renkte etiketleme ve renklendirme yapılabilecek.

Bu haber toplam 506 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.