Bayburt'ta Mermer İşiyle Uğraşan Esnaf 6-7 Bin TL Maaşla Çalışacak Mermer İşçisi Bulamıyor!

Bayburt'ta Mermer İşiyle Uğraşan Esnaf 6-7 Bin TL Maaşla Çalışacak Mermer İşçisi Bulamıyor!

Bayburt’ta esnaflık yapan Bünyamin Beyazıt, mermer işinde çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Yardımcı eleman bulmakta zorluk yaşayan Beyazıt, 6-7 bin TL maaş vermelerine rağmen çalışmak isteyen kişi olmadığını söyledi…

Türkiye’nin dört bir yanından iş yaşamıyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Bayburt’ta esnaflık yapan Bünyamin Beyazıt, işyerinde çalıştıracak eleman bulamadıklarından yakındı. Beyazıt, 6-7 bin TL maaş vermelerine rağmen çalışan olmadığını söyleyerek adeta isyan etti. Mermer işiyle uğraşan Beyazıt, mevcut 12 elemanla işlere yetişemediğini söyleyerek yeni işçi almak istediklerini ancak ilanlara başvuran olmadığını belirtti.

İş yerine yardımcı eleman almak isteyen Bayburtlu esnaf şunları söyledi: “Yardımcı eleman bulma konusunda çok zorluklar yaşıyoruz, özellikle son 5 yıldır eleman bulamıyoruz. Yaz sezonunda bu sorun daha da yoğun bir şekilde devam ediyor. Şu anda yaklaşık olarak 12-13 civarında çalışanımız var yine de yetmiyor. Yazın biz bu sayıyı 20-30 kişiye çıkarmak istiyoruz ama çalışan yok.”

“Sigorta ve Yemek Dahil”

mermer-8755.jpg

Bayburt’ta esnaflık yapan Bünyamin Beyazıt, eleman bulamama sorununu sadece kendisinin yaşamadığını ve sanayi esnafında da benzer sorunun görüldüğünü söyledi. Bununla birlikte çeşitli meslek kollarındaki arkadaşlarının da aynı sorundan şikayetçi olduklarını dile getirdi. Beyazıt, iş bilmeyen ve tecrübesi olmayan gençlere ilk etapta asgari üret vererek işi öğrettiklerini 6-7 bin TL maaşı sonra verdiklerini kaydetti. İş öğrendikten sonra maaşta ciddi bir yükselişin olduğunu belirten Beyazıt, sigorta ve yemek ücretlerine de ayrı bir parantez açtı.

Sigortalı işçi bulmanın eski zamana göre daha zor olduğunu ifade eden Bayburtlu mermerci, “Önceden herkes sigortam olsun da varsın maaşım olmasın derdi şimdi sigorta yapıyoruz, yeme-içme iş yerine ait, üstüne bir de asgari ücretten fazla 6 bin ila 7 bin arasında değişen maaş veriyoruz yine de kimseyi bulup çalıştıramıyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Gençler İşsiz Kalmasın”

Yardımcılarının iş bilip bilmemesinin önemli olmadığını kaydeden Beyazıt, “Bu kişileri biz yetiştirebiliriz yetiştirme esnasında da asgari ücret veriyoruz, yaklaşık 5-6 ay süre zarfında işi öğrenmiş oluyor. Ama çokça aramıza rağmen, sosyal medya üzerinden yazmamıza rağmen bir türlü eleman sıkıntımızı gideremedik. Çocuklarımız işsiz kalmasın, bu vesileyle devletten yüklerini azaltmış oluruz.” dedi.

Bu haber toplam 562 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum