Borcu olan vatandaşlara müjde! Borçlarınız silinecek

Borcu olan vatandaşlara müjde! Borçlarınız silinecek

Resmi Gazete üzerinde İcra borçları doğrultusunda yeni bir destek paketi paylaşıldı. Vatandaşların icra borçlarına yönelik olarak sağlanacak devlet desteğinin detayları açıklandı.

Resmi Gazete üzerinde İcra borçları doğrultusunda yeni bir destek paketi paylaşıldı. Vatandaşların icra borçlarına yönelik olarak sağlanacak devlet desteğinin detayları açıklandı. Ekonomide dar gelirli olan vatandaşlar için büyük bir heyecanla beklenen destek paketi için son aşamaya gelindi. Yaklaşık olarak 6 milyon kişinin 30 milyar lira düzeyindeki icra borcu sıfıra indirilecek. Peki icra borcu nasıl sıfırlanabilir? Nasıl ve nereye başvuru yapılır? Tüm ayrıntılar haberimizin devamında…

Ekonomik olarak dar gelirli nitelikteki vatandaşlarımız için sunulması konuşulan destek paketi için son aşamaya yaklaşıldı. Yaklaşık olarak toplam 6 milyon vatandaşımızın 30 milyar lira düzeyinde hesaplanan icra borcu devlet tarafından sıfıra indirilecek. Bunun yanı sıra yeni bir paket düzenlemesi daha getirildi. Elektrik, doğalgaz, su, telefon gibi bazı gereksinimlerin sözleşmelerine bağlı nitelikteki borçları devlet tarafından tamamen ödenecek.

borcu-olan-vatandaslara-mujde-borclariniz-silinecek.jpg

İki önemli nitelikteki devlet destek paketi gündemde yer alıyor

Yaklaşık olarak toplam 5 milyon ailenin 2 bin liraya kadar bulunan bütün borçları icradan kesilecek. Bu nedenle şirketlere borcu olan vatandaşlar, gider nitelikte gösterilecek ve beraberinde vergiden kesilecekti. Yani bu durumdan dolayı vatandaşların borçları bu doğrultuda kamu maliyesinden ödenecek. Bu şekilde vatandaşlara destek sağlanacaktır. Paketin ikinci ayağına yönelik takibini yöneten varlık yönetimi ise şirketleri gerçekleştirilecek olan icradaki borç olarak işleyecek.

Devlet, varlık yönetim şirketlerine iletilmiş olan 2.500 TL’ye kadar icra takibinde olan bütün borçları bünyesine devralacak. İcra takibinde ve beraberinde haciz için başlatılacak olan işlemlerde eşya müsadere ediliyor. Borçlu kişiye ait olup olmadığı icra memurlarının tarafına. Sonraki aşamada, haciz raporuna detaylı bir şekilde işlenmektedir. El konulmuş olan malların gerçek sahibi detaylı bir şekilde bilgilendirilir. Bu noktada el konulmuş olan malların sahibi olan vatandaş ise istihkak hakkını elde etmektedir.

Bu haber toplam 244 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.