Ehliyet Sahipleri Dikkat! Bunu Yapmayana Para Cezası Gelecek! Sürücü Belgesi İçin Açıklama Yapıldı!

Ehliyet Sahipleri Dikkat! Bunu Yapmayana Para Cezası Gelecek! Sürücü Belgesi İçin Açıklama Yapıldı!

Türkiye’de milyonlarca sürücüyü yakıdan ilgilendiren ehliyetlerle ilgili son dakika duyurusu geldi. Eski ehliyet sahiplerinin ehliyet yenileme işlem için son tarih verildi. Geciktirenlere idari para cezası verilecek…

Sürücü belgesi sahipleri için son dakika gelişmesi yaşandı. Ehliyet sahibi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren duyuru İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Eski ehliyet sahiplerinin yeni ehliyete geçiş için değişim süreçleriyle ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Eski ehliyete sahip vatandaşların 2022 yılı içinde yeni çipli ehliyeti çıkarması gerekiyor.

Açıklanan son dakika gelişmesine göre eski ehliyete sahip vatandaşlar 2022 yılı içinde yeni ehliyete geçmezse idari para cezası ile karşılaşacak. İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022’ye kadar uzattı. Eski ehliyete sahip vatandaşların 2022 yılı içinde yeni çipli tasarıma sahip ehliyetlere geçmesi gerekiyor.

Ehliyet Yenileme İşlemleri Nereden Yapılır?

5c8dc52a45d2a09e009f079e.jpg

Türkiye’de milyonlarca sürücü belgesi sahibi vatandaşı yakından ilgilendiren son dakika duyurusu basında da geniş yankı uyandırdı. Buna göre eski ehliyete sahip olan vatandaşlar, 31 Aralık 2022 tarihine kadar yeni çipli ehliyetlere geçiş yapacak. Eski ehliyetini bu zaman aralığında değiştirmeyenler ise idari para cezasına çarptırılacak.

Eski sürücü belgesi bulunan vatandaşlar, ehliyet yenileme işlemlerinin nereden yapıldığını araştırıyor. Buna göre ehliyet yenileme randevusu tıpkı yeni T.C. kimlik kartlarında olduğu gibi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden yapılıyor. Nüfus müdürlüğünden randevu almak için resmi web sitesi veya telefon ile başvuru yapmak yeterli oluyor.

Ehliyet Yenileme Son Tarih ve Evrakları

İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016 tarihinden önce verilen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Ocak 2022 tarihine kadar uzattı. Bu yıl sonuna kadar eski ehliyetler geçerliliğini sürdürüyor. Ancak belirtilen süre sonrasında ehliyetini yenilemeyen vatandaşlara idari para cezası uygulanacak.

Ehliyet yenileme belgeleri arasında ise Kimlik Belgesi, Sürücü Sağlık Raporu, Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve Adli Sicil Belgesi gibi evraklar bulunuyor. Bu belgeler ile nüfus müdürlüğüne gidilerek yeni ehliyet başvurusu yapılabiliyor.

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.