Gençlerin Merak Ettiği Meslek: Bilirkişi Nedir? 2022 Bilirkişi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Bilirkişi Olunur?

Gençlerin Merak Ettiği Meslek: Bilirkişi Nedir? 2022 Bilirkişi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Bilirkişi Olunur?

Yeni neslin gözde mesleklerinden biri olan bilirkişi, internet üzerinden araştırılan konulardan biri haline geldi. 2022 yılında bilirkişi maaşları ne kadar? Bilirkişi olmak için ne yapmak gerekir?

Alanındaki uzmanlığını kullanarak bilirkişi unvanı ile çalışan kişiler, azımsanmayacak rakamlarda kazanç elde edebiliyor. Bu yüzden gençlerin en çok araştırdığı mesleklerden biri haline gelen bilirkişi, son dönemde epey popülerlik kazandı. Herhangi bir konuda bilirkişi olarak hizmet verebilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bununla birlikte uzmanlık yöntemi ile para kazanmak isteyenler bilirkişi maaşlarını da araştırıyor.

Bilirkişi Maaşları Ne Kadar?

ejxcy-1521123322-3561.jpg

Bilirkişi olarak çalışan kişilerin sabit maaşı yoktur. Bu yüzden bilirkişilerin yılda ortalama ne kadar dosyaya bakarlarsa o kadar yıllık kazançları olur. Bilirkişi dosyalarının kaç tane olmasının yanı sıra dosya başına ne kadar ücret aldıkları da önem taşır. Bilirkişi yeterli profesyonelliğe sahip olduğunda yılda ortalama 300’ün üzerinde dosyaya bakabilirler. Dolayısıyla en az 300 dosyaya bakan bilirkişi maaşları da buna göre şekillenir.

2022 yılında da bilirkişi olarak herhangi bir dosyaya bakan kişilerin alacağı maaşlar merak ediliyor. Dosya başı bilirkişilerin en az 300 TL aldığı bilinir. Ancak dosyanın durumuna göre bazı dosyalarda bu ücret 2 bin TL’ye kadar çıkabilir. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışma hayatını sürdüren bilirkişiler, dosya başına daha fazla ücret alarak maaşlarını yükseltebilirler. Bir başka deyişle Adalet Bakanlığı’na bağlı ve uzmanlık alanı nadir olan bilirkişiler, dosya başına daha yüksek gelir elde ederler.

Bilirkişi Nasıl Olunur?

Bilirkişi olmak için öncelikle hangi alanlarda çalışılacağı konusunda net olunmalıdır. İş mahkemelerinde bilirkişi olarak görev almak ve buradaki dosyaları incelemek isteyen kişilerin bilirkişi unvanına sahip olabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu şartların başında bilirkişi olarak görev yapacak kişinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekir. Yaş şartını karşılayan kişilerin daha sonra fiil ehliyetine sahip olmaları beklenir. Daha sonra mesleğinde profesyonel olduğunu belirtmen için en az 3 yıllık geçmişi olmalı ve bilirkişi şartları arasında gerekli olan sicil şartlarının da yerine getirilmesi önemlidir.

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.