İşe İade Davası Temyiz Süresi Ne Kadar?

İşe İade Davası Temyiz Süresi Ne Kadar?

Birçok kişi işe iade davası temyiz süresini araştırmaktadır. Peki, işe iade dava temyiz süresi ne kadar? Temyiz davası sonrası başvuru nasıl yapılır? İşte detaylar…

İşe iade davası temyiz süresi ne kadar sorusu pek çok kişi tarafından merak edilerek araştırılan bir konudur. Bu sürecin detayları İş Kanunu kapsamında şekillendirilerek ortaya konur. İşe iade davası çoğu zaman kısa süreli beklemeler ardından sonuçlanıyor olsa da bazı hallerde beklemek gerekebilir.

İşe İade Davası Temyiz Süresi Ne Kadar?

Davaların temyiz süreleri mahkemelere göre farklılık gösterebilir. Temel amaç mümkün olan en kısa sürede sonuca kavuşturulmasıdır. Bu hallerde işe iade davası temyiz süresi şu şekildedir:

 • İş iade davasının temyiz süresi 2 ay olarak bilinir. Bu süre İş Kanunu kapsamında oluşturulan bir unsurdur.
 • Dava temyiz olursa Yargıtay tarafından 1 aylık süreçte kesin şekilde karara bağlanması beklenir.

Kanun kapsamında süreç bu şekilde olsa da kimi zaman yüksek yoğunluk ile beraber bu süreçler uzayabilir.

Temyiz Davası Sonrasında Başvuru Nasıl Yapılır?

Davada kazanan taraf işçi olmuş ise ve dava kesin olarak kesinleştirilmiş ise işverene başvuru yapılması gerekir. Bu noktada temyiz davası sonrasında başvuru şu şekildedir:

 • Davanın sonuçlanması ardından işçinin ilk 10 gün içinde zaman kaybetmeden işverene başvuru bildirisi göndermesi gerekir. Bu işlem ardından ise işveren en fazla 1 ay içinde işçiyi geri almak durumundadır.
 • 10 günlük sürecin bitiş günü eğer tatil gününe denk geliyor ise bir sonraki iş gününde işlem yapılabilir. Her ihtimale karşı işlemlerin son güne bırakılmaması önerilir.

İşveren Tarafından İşe İade Alınmaması Halinde Ne Olur?

2172394-810x458.jpg

Mevcut davanın sonuca bağlanması ardından yönetmeliğe göre işçinin geri dönmesi gerekir. Bu noktada işveren işe iade gerçekleştirmediği hallerde oluşabilecek haller şu şekildedir:

 • İşveren tarafından işçiye 4 aylık bir süreye kadar boşta geçen süre tazminatı ödenir.
 • Buna ek olarak da 8 aya kadar işe başlatmama tazminatı eklenir. Tüm sürecin başlama zamanı işe iade davası sonucu sonrasındadır.

Tazminat Hesabı Nasıl Oluşturulur?

İşçiye karşı herhangi bir işlem başlatmamış olan işverenin tazminat ödemesi gerekir. Bu tazminat ücreti her dava için tek bir rakam olmayıp değişim gösterebilir. Tazminat hesabı oluşturtma noktasında bilgilendirme şu şekildedir:

 • İşçi ile işveren arası iş akdi fesih süresi 1 ay sonrasında son bulur.
 • 1 aylık bekleme süresi sırasında maaşta zamlanma var ise o oran dikkate alınır. Maaş ödemeleri TİS hükümlerince oluyorsa tazminat da bu hükümlerce yatırılmalıdır. Burada temel amaç taraflar arası anlaşmanın nasıl olduğudur.
 • Tazminat ödemeleri en son hesaplanan brüt ücret tarafından hesaplanır.

İşe İade Davası Koşulları Nelerdir?

Bir işveren için dava oluşturulmadan önce çeşitli şartların aranması gerekir. Kurum bu şartları sağlamıyor ise dava başarısız olur. Bu noktada işe iade davasının koşulları şu şekildedir:

 • İlgili kurumda 30 ya da daha fazla çalışan olması gerekir. Tüm bu çalışanların remi olarak kayıtlı olması gerekir.
 • Bir diğer husus ise kıdem şartıdır. İşçinin o iş yerinde en az 6 ay çalışmış olması gerekir.
 • Taraflar arası yapılan iş sözleşmesinin belirsiz bir süre oluşturulmuş olması gerekir. herhangi bir sözleşme imzalanmamış ise de dava açılabilir.
 • Bu noktada mevsimlik işçi statüsünde yer alan kişiler için de bir sözleşme yok ise dava açma hakkı doğar.
 • İşe devam ederken iş akdi sonlanmadan işten çıkan kişiler için de hak tanınır.
 • Mevcut iş akdinin işçi tarafından değil de işveren tarafından fesih edilmesi gerekir. Bunun sonrasında yazılı şekilde fesih gerçekleştirilmelidir.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığı noktada işe iade davası hakkında doğru adımlar atılabilir.

Bu haber toplam 354 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.