Kafeler Elektrikli Isıtıcıdan Saatlik Ücret Almaya Başladı! Yakında Orta Sınıfın Gidebileceği Kafe Kalmayacak

Kafeler Elektrikli Isıtıcıdan Saatlik Ücret Almaya Başladı! Yakında Orta Sınıfın Gidebileceği Kafe Kalmayacak

Enerji fiyatlarındaki artış vatandaşları yüksek gelen faturalarla baş başa bırakırken, ticari işletmelerde durum çok daha kötü hal aldı. Küçük işletmeler, elektrikli ısıtıcı masraflarını karşılayabilmek için müşterilerden saat başı ücret almaya başladı…

Ocak ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarına peş peşe zam yapılması, işletmeleri de zor duruma soktu. Küçük işletmeler açık havada oturan müşterilerinden elektrikli ısıtıcı kullanımı için saat başı 5 TL ile 15 TL arasında değişen ücretler talep etmeye başladı. Kafe, restoran ve benzeri küçük işletmelerde başlayan bu işlem, sosyal medyada da geniş yankı buldu.

İstanbul’un pek çok semtinde faaliyetlerini sürdüren küçük ölçekli işletmeler ve kafeler, yüksek gelen faturalarla baş etmek için farklı yollar denemeye başladı. Mekanlarda açık havada oturmak isteyen müşterilerden saatlik 5 TL ile 15 TL arasında değişen ısıtıcı ücretleri talep ediliyor. Bunun dışında çeşitli semtlerdeki kafelerde 30 TL’nin altında sipariş kabul etmiyor. Restoranların yoğun saatlerinde öğle ve akşam saatlerinde çay kahve servisi yapılmadan müşterilerin bir an önce kalkması isteniyor.

Artan Enerji Maliyetleri Sistemi Değiştirdi

restoran-16-9-1610519302-1.jpg

Tüm Restoranlar Ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, restoran ve kafelerin hedef kitleleri doğrultusunda ayakta kalmak için bu tür yöntemler geliştirdiklerini söyledi. Sosyal medyada bu tür ücretlendirmelerin haksızca eleştirildiğini belirten Bingöl, bu sistem sayesinde işletmeler kendi müşteri potansiyeline göre hizmet verdiğini kaydetti.

Çoğu sektörde lüks, orta ve düşük gibi alternatifler sunulduğunu belirten Başkan Bingöl, “Artan enerji maliyetleri, gıda fiyatlarındaki yükseliş, dünyada yaşanan gıda kıtlığı, enerji kıtlığı bizlere de yansıyor ve etkileniyoruz. Artan maliyetler nedeniyle zarar etmemek için bu sisteme başvuruyorlar. Mantık şöyle işliyor, restoranıma geliyorsan bana baştan 30-40 TL vereceksin, sonra oturacaksın. Ben buna saygı duyuyorum, istemeyen müşteri buraya gitmeyebilir.” diyerek durumu özetledi.

"Orta Gelire Uygun Restoran Kalmayacak"

Orta gelir bütçesine uygun restoran ve kafenin kalmadığını ifade eden Ramazan Bingöl şunları söyledi: “Sektörümüzde tarihte görülmemiş bir ayrışım olacak. Sadece lüks segment ve alt segment kalacak ve orta segment ortadan kalkacak. Burada da müşteri kendi bütçesine ve kurallarına göre olan işletmelere gidecek.”

Bu haber toplam 580 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.