Kredi notu düşük olanlara dikkat! Kredi Sicil Affı yasası gelecek mi?

Kredi notu düşük olanlara dikkat! Kredi Sicil Affı yasası gelecek mi?

Kredi notu düşük olan vatandaşların dikkatine! Kredi Sicil Affı yasası gelecek mi? Bu yasa vatandaşların yüzünü güldürecek mi? Konu ile ilgili tüm detaylara haberimizin devamında yer verdik.

Bankalar, sicili bozuk olan ya da kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi verme kararı aldı. Lakin kredi almak isteyen vatandaşların uygulaması gereken birkaç adım olduğu dile getirdi.

Bankalar, kredi kartı sahibi olmak ya da kredi almak isteyen vatandaşlara kredi notlarına göre onay vermektedir. Kredi Kayıt Bürosu doğrultusunda oluşturulmuş olan ve bütün finansal geçmişinizi içeren kredi notunuz tüm bankaların başvuru sürecinde öncelikli olarak dikkat ettiği kriterler arasında yer almaktadır. Bankaların kara listesine girmiş olan ya da kredi notu düşük olan vatandaşlara bankalar çoğunlukla kredi ya da kredi kartı vermemektedir.

kredi-notu-dusuk-olanlara-dikkat-kredi-sicil-affi-yasasi-gelecek-mi.jpg

Kredi Sicili kara listede bulunmak ne demek?

Vatandaşların kendi çekmiş oldukları ya da kefil olduğu kredinin ya da kredi kartının ödemelerinin 90 gün gecikmesi halinde kişi yasal olarak takibe alınır. Yani halk arasında da yaygın olarak bilinen tabir ile kişi bankaların kara listesine girer. Bu nedenle sicili bozulur. Dolayısı ile bu kişiler çoğunlukla sicili düzelene kadar hiçbir bankadan kredi çekemez. Bazı bankalar ise kredi notu düzelmiş olsa dahi geçmişte kara listeye girmiş olan vatandaşlara kredi vermek istemez.

Kara listeye girmiş olan vatandaşların kredi alabilmesinin en garanti yolu olarak karşımıza Kredi Sicil Affı Yasası’nın yürürlüğe girmesi seçeneği çıkmaktadır. Bu noktada yeni adımlar atıldığı dile getirilse de Sicil Affı Yasası’nın vatandaşları kurtarması şu an için henüz mümkün değildir.

Bu haber toplam 255 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.