Merkez Bankası Faiz İndirimlerinin Ne Zaman Sona Ereceğini Bildirdi!

Merkez Bankası Faiz İndirimlerinin Ne Zaman Sona Ereceğini Bildirdi!

Merkez Bankası, son üç ayda faiz oranlarını 350 baz puan indirerek üst üste üçüncü indirimini gerçekleştirdi. Merkez Bankası, faiz indirimlerinin ne zaman sona ereceğini de açıklayarak 150 baz puanlık faiz indirimine gidildiğini bildirdi.

Merkez Bankası, son üç ayda faiz oranlarını 350 baz puan indirerek üst üste üçüncü indirimini gerçekleştirdi. Merkez Bankası, faiz indirimlerinin ne zaman sona ereceğini de açıklayarak 150 baz puanlık faiz indirimine gidildiğini bildirdi. Merkez Bankası, faiz oranını Ağustos ve Eylül aylarında 100'er baz puan indirdikten sonra bu ay 150 baz puan indirdi. Faiz oranlarını son üç ayda 350 baz puan indiren Merkez Bankası yaptığı açıklamada, faiz indirimlerinin ne zaman duracağına da değindi.

Merkez Bankası Duyuruyu Yaptı

Ekonomik temellerden sapan fiyatlama modellerinin etkileri ve dünya genelinde tarım, gıda ve enerji fiyatlarındaki artışların yol açtığı büyük negatif arz şokları enflasyondaki yükselişte önemli rol oynamaya devam ediyor. İstikrar ve çözüme yönelik atılan adımlar ile birlikte küresel barış ortamının yeniden tesis edileceğini ve bunun dezenflasyonist sürecin başladığının sinyalini vereceğini öngörmektedir. Uluslararası talebin azalmasının genel talep ve üretim koşullarını nasıl etkilediği geniş çapta izleniyor.

merkez-bankasi-faiz-indirimlerinin-ne-zaman-sona-erecegini-bildirdi.jpg

İstihdamdaki ivme ve artış trendinin devam etmesi için uygun finansal koşullar şart. Kurul, bu durumda politika faizini 150 baz puan indirmeye karar verdi. Bir sonraki toplantıda da benzer bir adım atılmasının ardından faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme geldi. TCMB, fiyat istikrarını uzun vadeli bir şekilde kurumsallaştırmak için tüm politika araçlarında kalıcı ve daha güçlü liralaşmayı teşvik eden kapsamlı bir politika çerçevesini gözden geçirmeye devam etmektedir. Kredi, teminat ve likidite politikası eylemleri için tamamlanmış değerlendirme süreçlerinin kullanılması, para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmaya devam edecektir. TCMB, enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret eden önemli kanıtlar ortaya çıkana ve orta vadeli yüzde 5 hedefi belirlenene kadar, temel fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda liralaşma planı kapsamında elindeki tüm önlemleri kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Ters para ikamesi uygulamasının devam etmesi, döviz rezervlerindeki artış, finansman maliyetlerinin istikrarlı düşüşü ve ülke risk primlerinin düşürülmesi yoluyla fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar makroekonomik istikrarı olumlu yönde etkileyecektir.

Bu haber toplam 287 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.