Seçimler 2023 Yılından Daha Erkene Alınabilir Mi?

Seçimler 2023 Yılından Daha Erkene Alınabilir Mi?

AK Parti’nin olası bir erken seçimi ne zamana planladığı ve erken seçim kararı alınırsa hangi yollara başvuracağı merak ediliyor. Vatandaşların yakından takip ettiği 2023 seçimleri daha erken bir tarihe alınabilir mi?

Siyasi çevreler 2023 yılındaki Cumhurbaşkanı seçimlerinin daha erken bir tarihte yapılabileceğini konuşuyor. AK Parti’ye yakın çevreler önümüzdeki yılın haziran ayına kadar bir seçim yasası değişikliği yapılabileceğini ve bu değişiklikler ile birlikte 23 Haziran’dan önceki bir tarihte erken seçim kararı alınacağı ihtimali üzerinde duruyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağan seçimde üçüncü kere Cumhurbaşkanı Adayı olmayacağı için erken seçime farklı bir amaçlarla hazırlanacağı konuşuluyor.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Ali Çağatay, 24 Haziran 2023 tarihinde olağan seçimler yapılacağını ancak bunun daha erken bir tarihe alınabileceğini söyledi: “Türkiye erken seçime gitmeyi planlıyor ama bu bildiğiniz anlamda bir erken seçim değil. Seçime bir yıl kala bir erken seçimden bahsetmiyoruz. AK Parti büyük bir siyasi mühendislik çalışması yürütüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kere seçilmesi anayasaya göre mümkün değil.”

Seçim Yasalarında Değişiklik Yapılabilir

resized-fa682-40b0a462secimerkensecim-001.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kere seçilmesi anayasaya göre mümkün olmadığı için seçim yasalarında ciddi bir değişiklik yapılması öngörülüyor. AK Parti bu sebeple seçim yasasında değişiklik yapmak ve barajı indirmek istiyor. Daraltılmış bölge seçim sistemi getirerek siyasi partiler ve seçim yasasını değiştirmeyi hedefliyor. Siyasi partiler ve seçim yasası değiştikten sonraki bir yıl içinde de seçime gidileceği konuşuluyor. Yeni seçim sistemindeki mühendislik çalışmaları devam ederken daraltılmış bölge çalışması merak konusu oldu.

Daraltılmış Bölge Seçimi Nasıl Olacak?

Ali Çağatay konuyla ilgili açıklamalarında Türk halkının yeni seçim yasasıyla barajın yüzde 7’ye ya da 5’e indirildiği dar bölge ya da daraltılmış bölge seçim sisteminde oy kullanabileceğini söyledi. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesinin önündeki engelin kaldırılacağını ifade eden Çağatay, “AK Parti muhtemelen daraltılmış bölgede 350’nin üzerinde milletvekiliyle yeniden iktidara gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yeniden seçilmiş olacak. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir dönemi başlamış olacak.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 363 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.