SGK’dan asgari ücretle çalışan vatandaşlara müjdeli haber! Ekonomik krizde ilaç niyetine toplu ödeme

SGK’dan asgari ücretle çalışan vatandaşlara müjdeli haber! Ekonomik krizde ilaç niyetine toplu ödeme

SGK’dan son dakika açıklaması ile milyonlarca Asgari ücretli çalışan vatandaşın yüzünü güldürecek. Vatandaşlar sosyal güvenlik kurumuna yazılı şekilde başvuru yapmaları durumunda toplu para alabiliyor.

SGK’dan son dakika açıklaması ile milyonlarca Asgari ücretli çalışan vatandaşın yüzünü güldürecek. Özellikle de ekonomik kriz süreci doğrultusunda nakit paraya ihtiyacı olan ve emekliliğini elde edemeyeceğini düşünen vatandaşlar sosyal güvenlik kurumuna yazılı şekilde başvuru yapmaları durumunda toplu para alabiliyor. SGK tarafından yapılmış olan açıklama doğrultusunda toplu para ödemesini şartları da belirli oldu. Peki, SGK Toplu para ödemesi nasıl alınır?

SGK prim iadesi nasıl alınabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, emekliliğin tüm şartlarını yerine getirmemesi nedeniyle emekli olamayan kişilere toplu bir şekilde para iadesi yapıyor. Yani kısacası artık aktif bir şekilde çalışamayan lakin emeklilik hakkını da elde edememiş olan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda; geçmişten o güne kadar ödemiş oldukları primleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iade niteliğinde alabiliyor. Lakin tabii ki SGK Toplu para iadesi söz konusu olduğunda da bir takım şartları öne sürüyor. En önemli belirlenmiş şartı ise emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen prim günü ya da hizmet süresi gibi şartlardan birini yerine getirememiş olmak.

sgkdan-asgari-ucretle-calisan-vatandaslara-mujdeli-haber-ekonomik-krizde-ilac-niyetine-toplu-odeme.webp

Başvurular nasıl yapılacak?

SGK prim iadesini sıkıntısız alabilmek için sosyal güvenlik kurumuna yazılı olarak başvuruda bulunmak gerekiyor. Yani eğer Toplu para iadenizi almak istiyorsanız; bulunduğunuz konumda yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya ilçe müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Lakin yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan para iadesi alabilmek için ilk etapta istenen Şartları yerine getirebiliyor olmak gerekmektedir. Belirtilen şartları yerine getiren sigortalının kendisi hayatta değil ise eşi veya çocukları başvuruda bulunarak para iadesi alabilir.

Bu haber toplam 267 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.