Trendyol'da Zam Krizi Büyüyor! Trendyol Siparişleri Gecikecek mi?

Trendyol'da Zam Krizi Büyüyor! Trendyol Siparişleri Gecikecek mi?

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından Trendyol, zam krizi ile gündeme geldi. Trendyol teslimatçıları, ücret zammını düşük buldu ve Maslak’taki merkeze giderek işi durdurma kararı aldı. Trendyol siparişleri ne olacak?

Ülkenin en büyük e-ticaret platformları arasında adından sık sık söz ettiren Trendyol, bu sefer indirim kampanyaları ile değil zam krizi ile gündeme geldi. Trendyol ile şirket adına sözleşmeli olarak kendi araçlarıyla dağıtım yapan çalışanlar ücret kavgasına tutuştu. Trendyol’un bu çalışanlara düşük ücret vermesi, teslimat yapan çalışanların kontak kapatması ile son buldu.

Kişisel araçları ile 1 yıl sözleşmeli olarak Trendyol adına sipariş dağıtımı yapan çalışanlar, ücretleri 2022 yılı için yetersiz buldu. Bu çalışanların paket başına teslimat ücreti 4 TL’nin biraz altındayken 4.72 TL + KDV şeklinde güncellendiğini belirtti. Çalışanlar bu ekonomik koşullar altında ücretlerine yüzde 11 oranında yapılan zammın yeterli olmadığını dile getirerek şirkete çağrıda bulundular.

Trendyol Çalışanları Kontak Kapattı

13486953-728xauto.jpg

Ulusal basında geniş yankı bulan habere göre kendi araçlarıyla dağıtım yapanların aylık gelirinin bu zam oranıyla birlikte 9 bin TL’den 10 bin TL’ye çıktığı ifade edildi. Ancak çalışanların mazot, sigorta, bakım masrafı ve vergi giderleri çıkarıldığında kendilerine kalan net tutarın aylık 4 bin TL seviyesinde olduğunu öne sürdü. Trendyol çalışanları paket başına ücretin 6 TL + KDV olması için şirkete talepte bulundu.

Trendyol Cephesinden Zam Açıklaması

Trendyol şirketine yakın kaynaklar ise, sözleşmeli olarak kendi araçları ile Trendyol hesabına çalışanlar ile en az 1 yıllık sözleşme yapıldığına dikkat çekti. Bu şekilde Trendyol adına çalışanların hakkedişlerine yüzde 22 zam yapıldığı belirtildi. Söz konusu çalışanların daha önce piyasa ortalamasının yaklaşık 2 katı ücret aldığı ifade edildi.

Piyasa ortalamasının iki katı maaşa çalışan Trendyol kuryelerine zam yanıtı geldi. Dağıtılan paket sayısına göre yapılan ödemenin ardından çalışanların aylık 10 bin TL’nin altında maaş almadıkları iddia edildi. Sözleşmeli olarak Trendyol adına kendi araçlarıyla dağıtım yapan yaklaşık 8 bin kişi olduğu, motokurye ile dağıtım yapanların sayısının ise 9 bin dolayında olduğu belirtildi.

Bu haber toplam 444 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.