Türkiye'de Çoğu Kişinin Siyah Giymesinin Sebebi Ülke Gündeminde Çok Araştırılan Bir Konu Oldu! Neden Çoğu Kişi Siyah Giyiyor?

Türkiye'de Çoğu Kişinin Siyah Giymesinin Sebebi Ülke Gündeminde Çok Araştırılan Bir Konu Oldu! Neden Çoğu Kişi Siyah Giyiyor?

Türkiye’de hemen hemen herkesin siyah giyinmesi sosyal medyada konuşulan konulardan biri haline geldi. Hollywood ve ünlüler dünyasında moda olan siyah giyinme konusu Türkiye’de çok farklı bir şekilde yorumlandı. İşte çoğu kişinin siyah giyme nedeni…

Sosyal medya platformlarında gündem olan konular arasında yer alan siyah giyinme tercihi hakkında çeşitli yorumlar ortaya atılıyor. Türkiye’nin dört bir yanında günlük yaşamında siyah rengi tercih eden insanların sayısında ciddi oranda artış olması dikkatlerden kaçmıyor. Her geçen gün daha fazla kişinin siyah giyinme tercihinde bulunması sosyal medyada merak konusu oldu.

Siyah renk geçmişten günümüze ünlüler camiasında da en çok tercih edilen giyim tarzlarının başında yer alıyor. Pek çok araştırmacıya göre siyah, kişiyi olduğundan daha agresif gösteren bir renk olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden aktivist yani hükümete ya da çeşitli otoritelere karşı tutumda bulunan kişiler siyah rengi tercih ediyor. Siyah bir matem rengi olmasının yanı sıra insanları daha agresif gösteren ve bireyselleştiren bir renk olarak yorumlanıyor.

Türkiye’de Siyah Giyenler Neden Arttı?

siyah-giyen-insanlar-daha-zeki-daha-cekici-vekendinden-daha-emin-goruluyor-4.jpg

Geçmiş yıllardan beri en çok tercih edilen renkler arasında yer alan siyah, özellikle son yıllarda Türkiye’de geniş bir kitlenin giyim tarzında daha fazla yer edinmeye başladı. Bu durum sosyal medyada da gündem olurken, kullanıcılar agresifleşen ve bireyselleşen toplum yapısından çeşitli örnekler vererek bu durumu açıklıyor. Özellikle son yıllarda toplumu bir arada tutan hamurun bozulmaya başlaması ve siyasi kutuplaşma sonucu insanlarda da ister istemez siyah renkte giyim tercihlerinin yaygınlaştığı belirtiliyor.

Siyah Giyim Tarzı Neden Tercih Ediliyor?

Anarşist sembolizmle 19. yüzyıl sonlarından beri ilişkilendirilen siyah, aynı zamanda bir kamuflaj aracı olarak da öne çıkıyor. Herkesi ve her detayı ardında saklayan siyah rengi giyside tercih edildiğinde de ekonomik ve toplumsal semboller de gösteriyor. Uzmanlar karamsarlık ve geleceğe dair kötü umutların bulaşıcı bir duygu olduğunu belirtirken, karamsarlık yüzünden siyah giyinen kişilerin de bu şekilde yaygınlaştığına dikkat çekiyor.

Bu haber toplam 685 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.