Türkiye’nin Doğalgaz Depoları Boş Mu? Fabrikalar Üretimi Durduruyor mu? BOTAŞ’tan Kriz Açıklaması

Türkiye’nin Doğalgaz Depoları Boş Mu? Fabrikalar Üretimi Durduruyor mu? BOTAŞ’tan Kriz Açıklaması

Türkiye ile İran arasında yaşanan doğalgaz krizinden sonra şok bir iddia ortaya atıldı. İran’ın teknik arızaları gerekçe göstererek doğalgazı kesmesi pek çok sektörde sorun yarattı. BOTAŞ’tan konuyla ilgili beklenen açıklama geldi…

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ), son dönemde yaşanan doğalgaz tedarik kriziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. İran’ın teknik arızayı gerekçe göstererek doğalgaz gönderimini kesmesi ulusal basında geniş yankı buldu. Hem gazı hem de elektriği önemli ölçüde etkileyen bu açıklamanın ardından sanayi kesintilerinin yapılacağı açıklanmıştı.

Türkiye’de pek çok sanayi kuruluşunda doğalgaz kesintisi yapılacağının açıklanmasının ardından üretim krizi de çıktı. BOTAŞ, doğalgaz depolarının boş olduğuna dair açıklamalar yaparken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Sorun, var olan depoların doldurulmaması” şeklinde çıkış yaptı. Bunun üzerine Türkiye’nin doğalgaz depolarının boş olup olmadığı kafalarda soru işareti bıraktı.

BOTAŞ’tan Yazılı Açıklama Geldi

780x411-1642875894508.jpg

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ), doğalgaz depolarının beklenenden daha az dolu olduğu iddialarına yanıt verdi. Depoların yaz döneminde doldurulup kış dönemlerinde ise ihtiyaç oranına göre kullanıldığını ifade eden BOTAŞ yazısında şu ifadeler yer aldı: “Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır.”

BOTAŞ resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama sosyal medyada geniş yankı buldu. “Türkiye yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdi” iddialarına BOTAŞ’tan yanıt geldi. Açıklamada doğalgaz tedarikindeki krizin borç ve kesintiler sebebiyle olduğu iddiaları yalanlandı ve İran dahil hiçbir ülkeye Türkiye’nin doğalgaz borcu bulunmadığı ifade edildi.

“İhtiyaç Duyulan Günlerde Kullanılıyor”

Depolardaki doğalgaz miktarının yaz döneminde harcandığına dair iddiaları yalanlayan BOTAŞ şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır. Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır.”

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.