1 Ekim Tarihinde Başlıyor! Milyonlarca Borçlunun Borcu Silinecek!

1 Ekim Tarihinde Başlıyor! Milyonlarca Borçlunun Borcu Silinecek!

AK Parti hükümeti son dönemde halk için yeni projeler üzerinde çalışıyor. 3600 ek göstergenin ardından başlayan EYT soruşturmalarına fatura borcunu kapatmak için yeni çalışmalar eklendi.

AK Parti hükümeti son dönemde halk için yeni projeler üzerinde çalışıyor. 3600 ek göstergenin ardından başlayan EYT soruşturmalarına fatura borcunu kapatmak için yeni çalışmalar eklendi. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, daha önce yaptığı açıklamada, yeni torba teklifi kapsamında 2 bin liranın altındaki fatura borçlarının silineceğini ve icra takibine konu olan borçların devlet tarafından karşılanacağını açıklamıştı. Yeni düzenlemenin, 5,5 milyon kişiye fayda sağlayacağı bildirilen 10 milyon dosyanın kapatılmasıyla sonuçlanması bekleniyor.

Yeni torba teklifinin AK Parti çalışanları tarafından halen üzerinde çalışılıyor. Torba yasanın 1 Ekim'de Meclis'e geleceği konuşulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı icra borçlarının ödenmesini düzenleyen kurallar hızla ilerliyor. Torba yasayı Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş hazırlıyor. Oluşturulacak yeni mevzuata göre 2 bin Türk Lirasının altındaki borçlar için 10 milyon icra dosyası kapatılacak. Bu düzenleme bir milyon kişiye avantaj sağlayacak. Devlet aynı zamanda Varlık Yönetimi işletmelerine aktarılan icralık borçları da ödeyecek. Yeni torba yasasının toplamda 5,5 milyon kişiye yardımcı olması bekleniyor.

1-ekim-tarihinde-basliyor-milyonlarca-borclunun-borcu-silinecek.jpg

Şirketlerden Çalışanlarına Doğalgaz Desteği

İşletmelerinin personeline ise yeni torba yasa kapsamında doğalgaz yardımı yapılacak. 1.000 TL’ye kadar doğalgaz desteği sunan şirketlerden bahsederken, bu yardımın Devlet yardımına ek olarak sağlanacağı öğrenildi. Aynı şekilde paket, işletmelerin yol ve gıda yardımı şeklinde sunduğu her türlü ulaşım yardımını da içerecek.

2 Bin TL Altındaki Borçlar Silinecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, borç mutabakatına ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu tüzüğün 15 Ağustos 2022 tarihinden önce başlatılan 2000 lira ve altı alacaklarla ilgili olduğunu belirtti. Devlet ayrıca, icra eylemlerinin bir parçası olarak varlık yönetimi firmalarına devredilen borçları da karşılayacaktır. Sadece 15 Ağustos 2022 tarihinden önce oluşan borçlar söz konusu düzenleme kapsamındadır.

Bu haber toplam 219 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.