2023 Emekli Zammı Sonunda Ortaya Çıktı! Yeni Maaşlar Belli Oldu!

2023 Emekli Zammı Sonunda Ortaya Çıktı! Yeni Maaşlar Belli Oldu!

Emeklileri neşelendirecek heyecan verici yeni bir gelişme yaşanıyor. Tahmini 14 milyon emekli, gelecek yıl alacakları desteği sabırsızlıkla bekliyor.

Emeklileri neşelendirecek heyecan verici yeni bir gelişme yaşanıyor. Tahmini 14 milyon emekli, gelecek yıl alacakları desteği sabırsızlıkla bekliyor. Ocak ayında uygulanacak zamları SSK, BAĞ-KUR ve emekli memur takip ettikçe tablo giderek netleşiyor. 4A, 4B ve 4C maaş hesapları oluşturulmuştur. SSK, BAĞ-KUR ve emekli memurların gelecek yıl için en düşük maaşları belli oldu.

Milyonlarca emekli 2013'de alacakları zam oranlarını araştırmak için arama motorlarını kullanmaya başladı bile. Emekli memurlar toplu iş sözleşmesine ek olarak enflasyon farkı alırken, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri doğrudan maaş zammı alıyor. Emekli memurun enflasyon ayarlaması zaten tamamlandı. Yine de iki veri hala açıklanmayı bekliyor. Bu verilerin açıklanmasıyla net artış oranları ortaya çıkacak. Bununla birlikte, konu uzmanlarından gelen her yorumu bir açıklama takip etmektedir. Ocak ayında yürürlüğe girecek maaş zammı, Temmuz ayındaki zamdan sonra kademeli olarak belirleniyor.

2023-emekli-zammi-sonunda-ortaya-cikti-yeni-maaslar-belli-oldu.jpg

En Düşük Maaş Belli Oldu

Enflasyon istatistiklerinin açıklanmasıyla birlikte emekli memurlar, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de artış sinyali vermeye başlıyor. Merkez Bankası'nın Ağustos ayı beklenti anketine göre, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 21,07'lik bir artış beklemesi gerekiyor. Bir kez daha beklenti anketi, emekli memur için öngörülen artış oranının ise enflasyona göre ayarlandığında yüzde 22,07 olduğunu gösteriyor. Bu tahminlerin gerçekleşmesi halinde SSK emeklilerinin alacağı en düşük maaş 5674 TL olacak.

1 Ocak Tarihinde Netleşecek

2022 yılının ikinci altı aylık dönemi için Ocak 2023'ten itibaren emekli maaşlarında değişiklik yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için beklenen artış şu anda yüzde 21,07; emekli memur için Ocak ayında %8 idi. Ancak maaşlar arasındaki enflasyon farkı bu oran ile temsil edilecektir. Yani Merkez Bankası'nın öngörüleri gerçekleşirse emekli memur maaşına yüzde 22,07 zam gelecek.

Bu haber toplam 332 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.