2023 Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Karşınızda En Düşük ve En Yüksek Memur Maaşı!

2023 Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Karşınızda En Düşük ve En Yüksek Memur Maaşı!

Ocak 2023 memur zammı ile en düşük ve en yüksek memur maaşı ne kadar olacak soruları sürekli olarak araştırılıyor. 2023 yılına kadar öğretmen, polis, hemşire ve diğer devlet çalışanlarının maaşları ne kadar artacak?

Ocak 2023 memur zammı ile en düşük ve en yüksek memur maaşı ne kadar olacak soruları sürekli olarak araştırılıyor. 6 aylık enflasyon oranı ve toplu iş sözleşmesi oranı esas alınarak yapılan zam, 2022 yılında Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez uygulandı. 2023 yılına kadar öğretmen, polis, hemşire ve diğer devlet çalışanlarının maaşları ne kadar artacak?

Devlet memuru maaş zammının maaşlara etkisi yeni yılın hemen öncesinde merak edilen bir konuydu. Devlet personeline uygulanan %41,69 oranındaki artışın önümüzdeki yıl Temmuz 2022'deki 6 aylık enflasyon istatistiklerine göre ne kadar artacağı ile ilgili araştırmalar yapılıyor.

6 Aylık Enflasyon Farkı Fazlasıyla Etkili

Kamu görevlilerine, son altı aylık enflasyon farkı ve toplu iş sözleşmesinde belirtilen artış oranı üzerinden zam yapılmaktadır. En son artış, Haziran ayı oranından 6 aylık enflasyon farkının çıkarılması ve toplu sözleşme oranının eklenmesiyle hesaplanmıştır.

2023-memur-zammi-ne-kadar-olacak-karsinizda-en-dusuk-ve-en-yuksek-memur-maasi.webp

Yeni Zam Ocak Ayında Gelecek

Kamu çalışanı zammı Ocak ayında gerçekleşecek. Aralık ayında hesaplanan yıllık enflasyon artış oranından yıllık enflasyon artış oranı düşülerek 6 aylık enflasyon farkı hesaplanacaktır.

2023 Emekli ve Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Haziran ayındaki artışın ardından TÜİK, Temmuz-Haziran ve Ağustos-Temmuz ayları arasındaki enflasyon farklarını toplayarak enflasyonda %3,83'lük bir artış hesapladı. 6 aylık enflasyon farkı, son 4 ayın önceki aylara göre enflasyon farkları toplanıp 3,83'e eklenmesiyle görülebilir. Enflasyondaki fark, diğer 4 aylık enflasyon oranlarının açıklanmasıyla ortaya çıkacaktır. 2022 yılının ilk altı aylık enflasyon oranları arasındaki farka göre memurlarda %41,69, emeklilerde ise %42,35 artış görüldü. Enflasyonun %15'lik öngörülen hızda elde edilmesi halinde, memurların en az %15'lik zam almaları bekleniyor.

Bu haber toplam 220 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.