Asgari Ücret Ne Kadar Zamlanacak? Asgari Ücretin 2 Katı Olması Masada!

Asgari Ücret Ne Kadar Zamlanacak? Asgari Ücretin 2 Katı Olması Masada!

Önümüzdeki yıl maaşlarındaki artış, asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin dikkatini çekti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ardından 2022 yılı için asgari ücrette olağanüstü artış ve maaşlarda %52 zam yapıldı.

Önümüzdeki yıl maaşlarındaki artış, asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin dikkatini çekti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ardından 2022 yılı için asgari ücrette olağanüstü artış ve maaşlarda %52 zam yapıldı. Uzmanlar, önümüzdeki yıl da benzer bir artışın yapılabileceğine inanıyor. Peki Ocak 2023'te yeni asgari ücret ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete çarpıcı bir zam yapacağını açıklamasının ardından tartışmalı bir açıklama yapıldı. İddia, asgari maaşın %80 oranında artarak 9900 TL'ye ulaşacağını belirtiyor. Çalışanlar, 2023'e birkaç ay kala yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Asgari ücretle ilgili yeni iddialar ortaya atılmaya başlandı. Bu artışlar nedeniyle 2022'de güçlü enflasyon karşısında asgari ücret iki katına çıkarılsa da satın alma gücü korunmuştur. Milyonlarca asgari ücretli işçinin alım gücü, günlük fiyat artışları sonucu azalıyor olmasına rağmen, çalışanlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayı toplantısına şimdiden dikkat ediyor.

asgari-ucret-ne-kadar-zamlanacak-asgari-ucretin-2-kati-olmasi-masada.webp

9.900 TL Asgari Ücret İddiası!

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram'ın daha önce yer aldığı canlı yayında Ocak 2023'te asgari ücretin 7 bin 700 lira olabileceğini açıklamasının ardından, Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz'dan yeni bir açıklama geldi. Şeref Oğuz, 2023 Asgari Ücret tahminine göre asgari ücretin %80 oranında artacağını ileri sürdü. Oğuz, seçim ekonomisinin yakın bir gelecekte devreye gireceğini ve seçim kampanyası sırasında asgari ücretin %80 veya daha fazla artmasının beklenmedik bir durum olmayacağını açıkladı. Asgari ücretin %80 artması durumunda 2023'te maaşların 9 bin 900 TL'ye çıkabileceği öne sürüldü.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yaptığı toplantıların ardından, 2022 yılı asgari ücretine, maaşlara olduğu gibi %52'lik olağanüstü bir zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından asgari ücrete ikinci kez zam yapılacağını açıkladı.

Bu haber toplam 217 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.