Asgari Ücret Zammı Refah Payı Sonunda Belli Oldu! 1 Ocak 2023 Tarihinden Sonra Refah Payı da Etkileniyor!

Asgari Ücret Zammı Refah Payı Sonunda Belli Oldu! 1 Ocak 2023 Tarihinden Sonra Refah Payı da Etkileniyor!

Milyonlarca kişi heyecanla asgari ücretteki artışı bekliyor. Asgari ücret ne olacak?

Milyonlarca kişi heyecanla asgari ücretteki artışı bekliyor. Asgari ücret ne olacak? Asgari ücrete zam yapılacağı düşünülünce refah payı da ortaya çıktı. Milyonlarca işçi, asgari ücret artışıyla ilgili herhangi bir yeni olayı hevesle izliyor. İnsanlar, Aralık ayına yaklaştıkça yeni asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücret ne kadar olacak gibi soruların yanıtını arıyor. Hükümet temsilcileri bu konuda açıklamalar yaptı. Enflasyona göre zam uygulanacak asgari ücretin refah payını da içereceği açıklandı.

Asgari ücret artışı, son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci önceliği oldu. AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısında da konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl başında verdikleri taahhütleri yerine getireceklerini söyleyerek asgari ücret artışı için cesaret verici açıklamalar yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamaya göre, toplumun enflasyonla baş etmesine ve zararın giderilmesine yardımcı olmak için Aralık ayında bir zam uygulanacak. Diğer bir deyişle, bu açıklamaların ardından kamuoyunun asgari ücrete zam beklentisi önemli ölçüde arttı.

asgari-ucret-zammi-refah-payi-sonunda-belli-oldu-1-ocak-2023-tarihinden-sonra-refah-payi-da-etkileniyor.jpg

Aralık Ayında Tüm Konular Netleşiyor

2023'te asgari ücretin yükseltilmesi tartışması Aralık'ta başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu üç kez toplanacak ve dördüncü toplantıda sonuç kamuoyuna açıklanacak. Analistlere göre asgari ücretteki artışın %80 artması bekleniyor. Ancak artışın bir önceki yılın Ocak ayındaki asgari ücrete mi yoksa Temmuz ayındaki geçici zam sonrasındaki asgari ücrete mi bağlı olacağı belli değil. Ocak 2023'te asgari ücrete uygun bir artış yapılırsa yeni asgari maaşın kabaca 7500 TL olacağı tahmin ediliyor. Ancak uzman tahminleri daha yüksek. Bazı sosyal güvenlik uzmanlarına göre asgari ücret 8.000 ile 9.000 TL arasında olacak.

Bu haber toplam 288 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.