Asgari Ücretliye Memura ve Emekliye Yapılacak Zam Sonunda Belli Oldu! Karşınızda Yeni Maaşlar!

Asgari Ücretliye Memura ve Emekliye Yapılacak Zam Sonunda Belli Oldu! Karşınızda Yeni Maaşlar!

Milyonlarca SSK, BAĞ-KUR ve memur emekli ile asgari ücret alanlar ve diğer çalışanlar Temmuz 2022 itibariyle enflasyondaki artıştan dolayı yapılan zamandan yararlandı.

Milyonlarca SSK, BAĞ-KUR ve memur emekli ile asgari ücret alanlar ve diğer çalışanlar Temmuz 2022 itibariyle enflasyondaki artıştan dolayı yapılan zamandan yararlandı. İlk altı aylık enflasyon oranlarında, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri %42,35 oranında artış elde etti. Asgari ücret net 4.253 TL'den 5.500 TL'ye yükseltildi. Ocak 2023'ten itibaren dikkatler, ilave memur sayısı, emekli maaşı ve asgari ücrete odaklanıyor.

2022'de ağırlaşmaya devam edecek olan enflasyon sorunu nedeniyle memur ve emekliler için asgari ücrete yılda iki kez zam yapıldı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ise yüzde % zam yapıldı. Öte yandan asgari emekli maaşı 3.500 TL'ye yükseltilerek emekli refahının artırılmasına çalışıldı. Öte yandan, yılın ikinci 6 aylık döneminde bir artış daha alan asgari ücretin, ardından Ocak 2023'te bir kez daha artması bekleniyor. Yönetim, temmuz ayında masaya oturarak asgari ücrete zam yapıldığını, enflasyon altında ezilmeyeceğinin sözünü verdi. Asgari ücretin Temmuz ayı itibarıyla 5 bin 500 TL'ye çıkarılmasının ardından milyonlarca kişinin gözü 2023 yılı Ocak ayına çevrildi.

asgari-ucretliye-memura-ve-emekliye-yapilacak-zam-sonunda-belli-oldu-karsinizda-yeni-maaslar.jpg

Ocak Ayında Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Milyonlarca kişi, Ocak ayındaki asgari ücret artışı öncesi zam oranı ve yeni asgari ücret tutarını soruyor. Devlet çalışanları, emekliler ve asgari ücretli işçiler için ne kadar ücret artışı bekleniyor? 12 milyondan fazla emekli, 5 milyondan fazla devlet memuru ve asgari ücret alan 8 milyondan fazla insan, Ocak 2023'te yeni, zamlı maaşlarını almaya başlayacak. Memur maaşları, emekli maaşları ve asgari ücret artış oranı, 2022 (Temmuz-Aralık) son altı aylık enflasyon verilerinin açıklanmasıyla netleşecek. Ancak tahminler çoktan yapıldı. Ocak 2023'ten itibaren asgari ücretin enflasyon oranının üzerine çıkarılması hedefleniyor. Yürürlüğe giren yeni yürüyüş mevzuatıyla birlikte, yılsonuna kadar asgari ücretin %65'in üzerinde artması bekleniyor.

Bu haber toplam 208 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.