BAĞ-KUR ve SSK Emeklisi İçin Duyuru Yapıldı! Bunları Yapan Yüksek Maaş Alıyor!

BAĞ-KUR ve SSK Emeklisi İçin Duyuru Yapıldı! Bunları Yapan Yüksek Maaş Alıyor!

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için sevindirici açıklama geldi. Az önce yüksek maaş almak isteyenler için bir duyuru yayınlandı. Ek olarak, 2008'den önce çalışmaya başlayanlar daha iyi bir konumdadır.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için sevindirici açıklama geldi. Az önce yüksek maaş almak isteyenler için bir duyuru yayınlandı. Ek olarak, 2008'den önce çalışmaya başlayanlar daha iyi bir konumdadır. Emekli olduktan sonra da çalışma hakları var. Peki yüksek emekli maaşı almak için nelere dikkat edilmelidir? Daha yüksek bir emekli maaşı almak için ne yapılmalı?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olan ve yüklü bir emekli maaşı ile emekli olmayı umut edenlere müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na göre bazı şeylere dikkat eden emekliler daha şanslı olacak. 2008'den önce sigortası olan ve son yedi buçuk yılda prim ödediğini kanıtlayan belgelere dikkat edenlere daha yüksek emekli maaşı veriliyor.

bag-kur-ve-ssk-emeklisi-icin-duyuru-yapildi-bunlari-yapan-yuksek-maas-aliyor.jpg

Hangi Kurumdan Emekli Olunacak?

SSK ve BAĞ-KUR çalışanlarının çalıştıkları sigortalılık durumları kariyerleri boyunca değişebilmektedir. Örneğin, SGK'lı olarak işe başlayan bir kişi daha sonra BAĞ-KUR'a üye olmayı tercih edebilir. Emeklilik ikramiyesi hesaplanırken son 3,5 yıllık prim ödemeleri dahil edilir. Bir başka deyişle, 2008 yılından önce çalışmaya başlayan ve son üç buçuk yıldır SSK çalışanı olan kişi emekli olduğunda SSK emeklisi oluyor. Ancak, önceki yedi yıl içinde iki ayrı sigortalının ödenmiş olması ve ödenme süreleri eşit olması durumunda, emeklilik hakkı en son ödenen sigorta türüne göre verilir.

Daha Yüksek Emekli Maaşı Fırsatı

2008'den önce sigortalı olmaya başlayanlar, yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak daha yüksek emekli maaşı almaya hak kazanabilirler. Yani 2008'den önce sigorta bilgilerinizi girdiyseniz ve son 3,5 yıl boyunca istediğiniz kuruma sigorta ödemelerinizi yüksek verimlilikle yaptıysanız, emekli olduğunuzda daha yüksek bir emekli maaşı almaya hak kazanabilirsiniz. Son üç buçuk yılda SGK primlerini SSK üzerinden ödeyenler, BAĞ-KUR üzerinden ödeyenlere göre 300 liraya kadar daha fazla emekli maaşı almaya hak kazanıyor.

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.