Bakan bilgin ayete ile ilgili son durumu açıkladı işte bakan bilginin açıklaması

Bakan bilgin ayete ile ilgili son durumu açıkladı işte bakan bilginin açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin EYT’de son duruma ilişkin yeni bilgileri aktardı. Toplamda iki modelin masada olmadığını dile getiren Bilgin bir model üzerine yoğunlaştıklarını aktardı.

EYT son dakika gelişmesi yaşandı! Bakan Bilgin’in açıklamasından sonra konu EYT haberleri içerisinde yer aldı. Sosyal medya platformlarında yer alan iki modelin masada olmadığını dile getiren Bakan Bilgin bir modeli masada olduğunu dile getirdi.

EYT’de son durum ne?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılmış olan vatandaşlar (EYT) ile ilgili gündem etkisi yaratacak açıklamalarda bulundu. Bakan Vefat Bilgin, "Almanya, Hollanda modellerinden söz ediliyor bu doğru değil. Şu an bizim masamızda yalnızca bir tane EYT formülü bulunuyor" dedi.

bakan-bilgin-ayete-ile-ilgili-son-durumu-acikladi-iste-bakan-bilginin-aciklamasi.webp

EYT nedir?

Noyan Doğan’ın konu ile ilgili kaleme almış olduğu yazısında EYT ile ilgili “ Çalışma Grubu kapsamında daha önce kimlerin emeklilikte yaşa takıldığını detaylı bir şekilde tespit edecek, daha sonrasında ise çözüm yolu aranacak. 8 Eylül 1999 tarihinde emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için oldukça önemli bir tarih. Bu tarihten öncesinde sigortalı olan vatandaşların emekli olabilmeleri için özellikle kadın çalışanların 20 yıllık sigortalılık süresi ve beraberinde 5 bin gün prim ödemiş olması gerekliydi. Erkek çalışanların ise de toplam 25 yıllık sigortalılık süresi ve beraberinde 5 bin gün prim ödemiş olması emekli olması için yeterliydi. Herhangi bir yaş şartı aranmıyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde sosyal güvenlik sisteminde yapılmış olan değişiklik ile sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek nitelikte olarak emeklilik için bir de yaş şartı getirilmiş oldu.

Bu haber toplam 155 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.