Başvuruda bulunan vatandaşlara aylık olarak 2230 TL ödeme yapılacak! Ödemeler her ay düzenli bir şekilde yatıyor

Başvuruda bulunan vatandaşlara aylık olarak 2230 TL ödeme yapılacak! Ödemeler her ay düzenli bir şekilde yatıyor

Vatandaşlara aylık olarak düzenli 2330 TL ödeme yapılacağı duyuruldu. Para düzenli olarak yatırılacak. 2230 TL ödeme için şartlar belli oldu.

2020 yılı içersinde evde bakım aylığı devlet tarafından vatandaşın sunulan bir çok yardımdan biri olarak biliniyor. Devlet her ay düzenli bir şekilde evde bakım desteği sağlıyor. Bunun yanı sıra evde bakım ödemelerin yatıp yatmadığıysa SMS ile de sorgulanabiliyor. Devlet doğrultusunda her ay 2230 TL evde bakım parası almak için vatandaşlar bu doğrultuda araştırmalara başladı. Peki evde bakım parası nedir? Nasıl alınabilir? Başvuru için gerekli şartlar nelerdir? Evde bakım parası nasıl internet üzerinden sorgulanabilir. Kontrol muayenesi ile birlikte sevk edildikleri hastaneden temin edilebilen sağlık kurulu raporlarında engellilik oranı %40’ın altında belirlenmiş olan kişiler ile 40’ın üstünde belirlenmiş olan kişiler engellilik derecesi tahsis talep tarihi itibari ile aylığa hak kazanma şartı olarak engellilik derecesinin altına düşenleri detaylı raporları ile Merkez Sağlık Kurulu’na gönderiliyor. Bu kurulda kurul tarafından belirlenecek olan dereceye göre de aylık bağlama işlemi sağlanıyor.

basvuruda-bulunan-vatandaslara-aylik-olarak-2230-tl-odeme-yapilacak-odemeler-her-ay-duzenli-bir-sekilde-yatiyor.jpg

Aylık olarak 2230 TL evde bakım parası yatırılacak

Engelliliği ya da yaşlığı ya da hastalığı sebebi ile başka bir vatandaşın yardımına muhtaç durumda olan kişilere devlet tarafından evde bakım yardımı sağlanıyor. Devlet yardıma muhtaç olan vatandaşların bakımlarını üstlenen kişilere aylık olarak 2230 TL destek ödeme sağlıyor. Bakım maaşı almak için engelli ya da yaşlı kişinin akrabası olması gerekli. Bunun yanı sıra bir takım şartlarda aranıyor. Bu doğrultuda evde bakım parası almak için parayı alacak olan kişi ile beraber evde yaşanan aile halkının net gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması yani 20222 yılı içerisinde kişi başına düşen toplam gelirin 801 TL’nin az olması gerekiyor.

Bu doğrultuda 2022 yılı içersinde memur maaş katsayısındaki değişikliğe bağlı nitelikte 65 yaş ailenin yanı sırada engelli yardımı ve evde bakım maaşı da dahil bütün sosyal yardımlara zam getirildi. 384 TL olarak ödenen evde bakım parası da 2230 TL yükseltildi.

Bu haber toplam 113 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.