Beklenti Yeniden Yükseldi! Yeni Asgari Ücret 9.500 TL Olacak!

Beklenti Yeniden Yükseldi! Yeni Asgari Ücret 9.500 TL Olacak!

Asgari ücretteki artış açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayı toplantısı öncesi uzmanlardan tahminler peş peşe gelmeye devam ediyor.

Asgari ücretteki artış açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayı toplantısı öncesi uzmanlardan tahminler peş peşe gelmeye devam ediyor. Asgari ücrete zam beklentisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yükseldi. Aslında, uzmanlar daha da yüksek standartlar belirlediler. Yıl sona ererken, asgari ücretin artırılması Türkiye'nin en önemli önceliklerinden biri. Uzun bir aradan sonra, 2022'de ilk kez asgari ücrete zam yapıldı. Şimdi gerçekten önemli bir artışın Yeni Yıl için yapılması bekleniyor. Uzmanlar, asgari ücret artışına ilişkin çeşitli görüş ve açıklamalarda bulundu. Sonuç olarak, yükseliş hızı giderek belirginleşti.

Asgari ücret artışı için ilk tahminler 7500 TL idi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması bu rakamın daha da yükselmesine neden oldu. Asgari maaş 9500 TL'ye güncellendi. Yani Ocak 2023'ten itibaren asgari ücrete rekor zam gelecek.

beklenti-yeniden-yukseldi-yeni-asgari-ucret-9-500-tl-olacak.webp

Beklentiler Yükseliyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Eylül ayı enflasyon oranlarını açıkladığı raporun ardından asgari ücret beklentisi arttı. Asgari ücret artırılırken 12 aylık enflasyon oranları dikkate alınmaktadır. Bu nedenle, maaşların ne kadar artacağını tahmin etmek için yıllık enflasyonun hesaplanması çok önemlidir. Bu arada uzmanlar yılın geri kalanında asgari ücreti hesaplamaya devam ediyor.

Şimdilik Tahminler 8500-9500 TL Arasında

Enflasyon rakamları açıklandıktan sonra uzmanların maaş tahminleri ortaya çıktı. Birçok kişi asgari ücretin en az 8500 Türk Lirası olacağını düşünüyor. Çünkü açlık eşiği her geçen gün yükseliyor. Sonuç olarak hükümetin asgari ücreti önemli ölçüde artırması gerekiyor. Diğer bir olasılık ise asgari ücretin %80 oranında artırılmasıdır. Asgari ücret bu şekilde olursa 9.500 TL'ye yükseltilecek, Yani asgari ücrette %100'e yakın bir artış olacak. Aralık ayında faaliyete geçecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücret artışına ilişkin net rakamları belirleyecek. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aynı anda üç veri daha açıklanacak.

Bu haber toplam 217 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.