Borç Silinmesi, KYK, Asgari Ücret, Sosyal Konut ve EYT ile İlgili Son Dakika Sürprizleri!

Borç Silinmesi, KYK, Asgari Ücret, Sosyal Konut ve EYT ile İlgili Son Dakika Sürprizleri!

Bugün hükümet EYT, KYK borçları, sosyal konut duyuruları, asgari ücret artışı duyurularını yayınlayacak. İşte merak edilen detaylar...

Bugün hükümet EYT, KYK borçları, sosyal konut duyuruları, asgari ücret artışı duyurularını yayınlayacak. Öğrencilerin beklediği KYK borçlarının iptali, EYT, asgari ücret ve milyonlarca işçinin beklediği sosyal konut projeleri gibi birçok konu bir süredir gündemde. Asgari ücretin yeniden belirlenmesi ve yukarıda belirtilen diğer hususlar için çalışmalar başlatılırken, KYK kredilerinin iptaline yönelik çalışmalar da sürdürülüyor.

Ekonomi ile ilgili çalışmalar Eylül ayında açıklanacak. Gündemi İstikrar Komitesi, KYK borçları, icra ve haciz alacaklarının iptali, EYT yönetmeliği ve 2023 bütçe taslaklarının da yer aldığı torba yasa belirleyecek. Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında yeni orta vadeli planın Eylül ayının ilk haftasında açıklanacağını söyledi. Henüz açıklanmayan bu programda 2023'ten 2025'e yapılan bütçe artışını hesaba katacak planlar yapılacak.

Milyonlarca Vatandaş Bekliyordu

Ekonomiye sıkı sıkıya bağlı olan torba yasası için ilk teklif, 1 Ekim 2022'de başlayacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yeni kanun döneminde yapılacak. Bu kurallar arasında 3 milyon 157 Bin genci etkileyen öğrenim kredisi de yer alacak. 26 milyar liralık kredi geri ödemelerinin bir kısmı kaldırılacak.

borc-silinmesi-kyk-asgari-ucret-sosyal-konut-ve-eyt-ile-ilgili-son-dakika-surprizleri.jpg

2000 TL’ye Kadar Olan Borçlara Devlet Desteği

Planlamanın iki aşaması olacak. İlk etapta çıkarılacak yasalara göre, vatandaşların temel ihtiyaç olarak kabul edilen sözleşmelerle borçlu oldukları su, elektrik, doğalgaz ve telefon giderlerinin 2 bin liraya kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca icra takibi gerektiren borçları devlet üstlenecek.

EYT İçin Yasal Düzenleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın açıklamalarına göre birçok kişiyi endişelendiren emeklilik yaşı sorunu da masaya yatırılacak. Sözleşmeli personel alımının öncelikli olarak gerçekleştirileceği program kapsamında yeni yılın başlamasıyla birlikte emeklilik yaşı konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde olacak.

Bu haber toplam 204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.