Bunları yapan vatandaşların emekli maaşları yüksek olacak! Duyuru resmen yapıldı

Bunları yapan vatandaşların emekli maaşları yüksek olacak! Duyuru resmen yapıldı

Neredeyse milyonlarca emekli aday vatandaşların büyük bir merakla araştırmış olduğu konu sonunda yanıt buldu. Vatandaşların emekli maaşlarını yükseltme için uygulaması gereken yöntemler açıklandı.

Çalışma hayatlarının sonuna yaklaşan ve beraberinde emekli olmak için planlar yapan vatandaşlar, yüksek nitelikte emekli maaşı almanın farklı yollarını arıyor. Farklı faktörlerden etkilenebilen emekli maaşının artmasında yardımcı olacak formüller tek tek hesaplandı. SGK prim ödemelerinin hepsini tamamlamış ve beraberinde emeklilik yaşı gelmiş bütün vatandaşlar bu yolları kullanarak kendilerine maaşlarını yükseltebilme olanağı sağlayacaklar.

Emekli maaşlarının yüksek ya da düşük olması çalışan vatandaşın SSK ve Bağ-Kur’lu olarak çalışıp çalışmadığına, yaşına, ilk işe başlama tarihine, ödenen prim gününe, çalışırken almış olduğu maaşa göre değişiklik göstermektedir. Çalışan vatandaşın ortalama olarak kazanmış olduğu para, aylık bağlama oranı ve prime esas kazancının çarpımı ile hesaplanan emekli maaşı miktarı doğrultusunda, yıllık büyüme oranı ve enflasyonun da etkisi oldukça büyüktür.

bunlari-yapan-vatandaslarin-emekli-maaslari-yuksek-olacak-duyuru-resmen-yapildi.jpg

Emekli maaşları nasıl yükseltilebilir?

Çalışan vatandaşların en sık merak ettiği emekli maaşım nasıl artar sorusunun cevabı nihayet uzun süredir beklenen cevaplar arasında yerini aldı. Birçok kişi emekli maaşını artırmanın yolunun sadece prim gün sayısından ve düzenli alınan maaştan geçtiğini düşünür. Lakin maaş miktarını etkileyen en dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden birisi primlerinin yüksek bir tutar doğrultusunda yatırılmasıdır. Asgari ücretli maaş almasına rağmen emekli maaşlarını yüksek maaş alan birçok kişi vardır. Bu durumun sebebi, asgari ücretle çalışan vatandaşın ödemiş olduğu primlerin yüksek maaş alan vatandaşın yatırmış olduğu primlerden fazla olmasıdır. Yüksek emekli maaşı almak isteyen kişilerin düzenli primlerinin tavan üzerinden yatırması, emeklilerin maaşını arttırmak için atılacak olan en büyük adımlardan birisidir.

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.