Dolar’ın Yükselme Grafiği Devam Edecek Mi? Karşınızda Tüm Detaylar!

Dolar’ın Yükselme Grafiği Devam Edecek Mi? Karşınızda Tüm Detaylar!

ABD Merkez Bankası toplantısından sonra dolar tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasa daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yaptığı faiz açıklamasına göre değişti. Doların zirve yapmasıyla birlikte altının gram fiyatı düşmeye devam etti.

ABD Merkez Bankası toplantısından sonra dolar tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasa daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yaptığı faiz açıklamasına göre değişti. Doların zirve yapmasıyla birlikte altının gram fiyatı düşmeye devam etti. Yatırımcılar paraları için güvenli bir liman aramaya başladılar. Doların yükselmesinin devam edip etmeyeceği merak uyandırdı.

Ulusal ekonomiler, uluslararası piyasalardaki değişikliklerden etkilenmeye devam ediyor. Entegre bir yapı oluşturan ulusların ekonomileri sürekli olarak izlenmektedir. Piyasalar bu durumda ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı ile şekillendiğinden, ülkelerin merkez bankaları tarafından verilen faiz kararları bu yönde odaklanmaktadır. Türkiye'de yaptığı faiz oranı seçimi ile iç piyasayı kontrol etmektedir. Tüm bunlardan dolayı yatırımcılar dolar ve altındaki dalgalanmayı dikkatle izliyor.

Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Küreselleşmenin tam potansiyeline ulaştığı ve bölgelerin çoğunda sınırların ortadan kalktığı günümüzde, ülkeler neredeyse her alanda politikalarını bütünleşik bir yapı ile uygulamaya çalışmaktadır. İthalat ve ihracat oranlarını ve ürün dağılımını böyle bir çerçevede incelediğimizde, tamamen kendi başına var olabilecek bir ülke olduğunu iddia etmek doğru olmaz.

dolarin-yukselme-grafigi-devam-edecek-mi-karsinizda-tum-detaylar.jpg

Piyasa hareketleri çok sayıda değişkenden etkilenir. Bunlar için son iki yıla baktığımızda önümüzdeki on yıllar üzerinde etkisi olacak olayların aslında yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle 2019 yılında Çin'de patlak veren ve tüm dünyaya yayılan covid salgını sonucunda ülkelerin kapanmasının önemli ekonomik yansımaları oluyor. Bu süre zarfında, dünyadaki birçok ülke ekonomik felaketin eşiğindeydi. Ancak, aşı geliştirildikten sonra pandeminin etkileri giderek azalmaya başladı. Ancak bunun ekonomi üzerindeki etkileri görülmeye başlandı. Bu nedenle Merkez Bankaları enflasyonla mücadele çatısı altında faiz oranlarına karar vererek piyasalara yön vermeye çalışmaktadır. ABD Merkez Bankası'nın kararı bu durumda çok önemli. Birçok ülke, Fed'in açıkladığı faiz kararına tepki olarak bu şekilde politikalar geliştirdi.

Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.