Emekli Maaşınızı Tam Tamına 2500 TL Fazla Alabileceksiniz! Bu İşlemleri Yapanların Emekli Maaşı Yükseliyor!

Emekli Maaşınızı Tam Tamına 2500 TL Fazla Alabileceksiniz! Bu İşlemleri Yapanların Emekli Maaşı Yükseliyor!

Çalışma hayatında ne kadar süredir aktif olarak yer aldıklarına ve ne kadar para kazandıklarına bağlı olarak, çalışanlar farklı miktarda emekli maaşı alacaktır.

Çalışma hayatında ne kadar süredir aktif olarak yer aldıklarına ve ne kadar para kazandıklarına bağlı olarak, çalışanlar farklı miktarda emekli maaşı alacaktır. Ne zaman emekli olacaklarını ve ne kadar para kazanacaklarını araştıran pek çok insan, buldukları bilgilerden memnun değil ve emekli maaşlarını artırmanın yollarını arıyor. Alanında uzman kişiler, vatandaşların bilgi arayışını dinleyerek izlenecek usulleri açıkladı. İş yaşamına belirli bir süre aktif olarak katılan ve emeklilik yaşına yaklaşanlar için çare olacak emekli maaşının artırılmasının formülü hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

emekli-maasinizi-tam-tamina-2500-tl-fazla-alabileceksiniz-bu-islemleri-yapanlarin-emekli-maasi-yukseliyor.jpg

İşverene İzin Vermeyin

Kişinin bu işten aldığı aylık maaşın düşük veya yüksek emekli maaşının birincil belirleyicisi olduğuna inanılmaktadır. İşletmelerin çoğu, çalışanlarına düşük ödeme yapmaya çalışır. Bu sorunun farkında olun ve işvereninizi kısıtlayın. Primler, ikramiyeler ve kira yardımı dahil olmak üzere mali tazminatınızı da toplam gelirinize ekleyin. Emekli maaşına başvururken maaş bordronuzu yanınızda getirin.

Son üç yılda gelirlerini tavanın altında bildiren SSK ve BAĞ-KUR’luların emekli maaşlarının 1500 liraya kadar arttığı kaydedildi. Maaşınızı tavandan beyan ederek daha yüksek bir emekli maaşı almaya da hak kazanabilirsiniz. Ayrıca, çalışma sürenizden çok brüt ücretinizin veya prime dayalı gelirinizin emekli maaşınızın boyutunu etkilediğini bilmelisiniz. Diğer bir deyişle, ne kadar çok gelir beyan ederseniz, erken emekli olma ve emekli maaşınızın artması o kadar olasıdır.

2000 Yılı ve Öncesinde Çalışan Vatandaşlar

Prim ve ücretlerin de dikkate alındığı emekli maaşı hesaplanırken 2000 yılında veya daha önce çalışıp çalışmadığınız dikkate alınır. 2000'den önce çalışanların daha fazla emekli maaşı aldıkları bildirildi. Ayrıca erkeklerin 55 yaşından, kadınların ise 50 yaşından sonra çalıştığı her yıl için emekli maaşı %1 oranında artırılıyor.

SSK'dan emekli olmanın BAĞ-KUR'dan emekli olmaktan daha fazla fayda sağladığı yaygın bir kanıdır. SSK ile BAĞ-KUR arasında bir seçenek sunulduğunda, uzmanların çoğu SSK'yı seçmenizi tavsiye ediyor. 2000 yılından önce BAĞ-KUR'a kaydolan ve sonrasında SSK'ya geçen vatandaşların emekli maaşlarının %15-20 oranında artırıldığı bildiriliyor

Bu haber toplam 234 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.