Enflasyon Rakamları Belli Olmaya Başladı! İşte Ekim Ayı İçin Açıklanma Tarihi

Enflasyon Rakamları Belli Olmaya Başladı! İşte Ekim Ayı İçin Açıklanma Tarihi

Özellikle pandeminin başından bu yana hızla artarak devam eden Enflasyon rakamları için Ekim ayı beklentileri açıklandı.

Özellikle pandeminin başından bu yana hızla artarak devam eden Enflasyon rakamları için Ekim ayı beklentileri açıklandı. Özellikle kira artışları, emekli zammı, memur zammı ve asgari ücret tespitinde büyük önem arz eden enflasyon verileri Ekim ayı için beklenen rakamlar sektör temsilcilerinin katıldığı anketle belirlendi. 42 farklı katılımcılarının yer aldığı çalışmada 12 aylık ve 24 aylık rakamlar değerlendirilirken, aynı zamanda zam şampiyonları da ilan edildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın başında, geçilen aya ait kesin rakamlar açıklanırken, Ekim ayı için kesin bilgilerin ise 3 Kasım 2022 Perşembe günü saat 10’da açıklanacağı ilan edildi.

enflasyon-rakamlari-belli-olmaya-basladi-iste-ekim-ayi-icin-aciklanma-tarihi.jpg

Son 1 yılın zam şampiyonları!

Finansal sektörden ve reel sektörden toplam 42 katılımcının katıldığı anket çalışması sonucu Ekim ayı enflasyon beklentisi açıklanırken, geçmiş dönemlere ilişkin değerlendirmeler de yapıldı. Buna göre son 12 aylık dönemde, yani 1 Ekim 2021’den 30 Eylül 2022 tarihine kadar en çok artışa uğrayan sektör %117’lik resmi artışla ulaşım sektörü oldu. Buna elbette mazot fiyatları, benzin fiyatları da dahil olurken, şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma fiyatları da bu zamdan nasibini aldı. Ulaşım sektörünü ise yine yüksek bir rakam takip ediyor. %93 artış oranıyla alkolsüz içecekle ve gıda tüketimi sektörü de son 1 yıllık süreçte en çok artışa uğrayan sektör olarak kayda geçti.

Ekim Ayı Enflasyon Beklentileri

En son Eylül 2022 dönemine ait enflasyon verileri %3,08 artış gösterirken, yıllık bazda yılbaşından bu yana toplam enflasyon işte %83,45’e ulaşmıştı. Enflasyon, ülkemizin değişmez bir gerçeği olmakla bu yana özellikle son 2 yılda çift haneli rakamların sonlarına hatta 3 haneli sayılara ulaşmıştı. Ekim ayı için uzmanların beklentisi ise katılımcıların çoğunlunun tahmini esas alınmak suretiyle Ekim 2022 enflasyon beklentileri %55’lik çoğunluk sağlanarak %35 ve %42 aralığında olduğu açıklanmıştır. Aynı zamanda katılımcıların cari yıl sonu tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentisi ise %67,78 olarak açıklanmıştır. Şimdi gözler 3 Kasım tarihi saat 10’a çevrilirken, yapılacak açıklamada ekim ayı enflasyonu rakamları bekleniyor.

Bu haber toplam 315 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.