Erdoğan Asgari Ücret İçin Talimat Verdi! Bakan Varank Tarihi Açıkladı!

Erdoğan Asgari Ücret İçin Talimat Verdi! Bakan Varank Tarihi Açıkladı!

Türkiye küresel ekonomik krizden de etkileniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla mücadelenin sürdüğü bu dönemlerde asgari ücretin artırılması talimatı verdi.

Türkiye küresel ekonomik krizden de etkileniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla mücadelenin sürdüğü bu dönemlerde asgari ücretin artırılması talimatı verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD, Avrupa dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde enflasyonun yükselmesini önlemek için politikalar uygulanmaya devam ediyor. Çok küçük bir kayma bile, entegre bir ağ ile birbirine bağlı ulusların ekonomisi üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Sonuç olarak, küresel ekonomik krizin Türkiye'yi de etkilediğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda asgari ücretin yükseltilmesinin halkı memnun edeceğinin altı çizilmelidir.

Asgari Ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıkladı

Az önce belirttiğimiz gibi, ülkelerin çoğu aşırı enflasyonla mücadele ediyor. Bu enflasyonun temel sebeplerinin neler olduğunu soracak olursak. Buna sayısız yanıt var. Hepimizin bildiği gibi, ilkinin küresel Covid-19 hastalığını takiben günlerce kapalı kaldığı gösterilebilir. Ardından ekonomik krizden kurtulma mücadelesi başladı. Tabii ki, Avrupa enerji krizini ateşleyen ve enerji maliyetlerini artıran Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı da vurgulayabiliriz.

erdogan-asgari-ucret-icin-talimat-verdi-bakan-varank-tarihi-acikladi.jpg

Her ulus, yükselen enflasyonla mücadele çabasının bir parçası olarak kendi ekonomik politikalarını geliştirir. Bu durumda, ABD Merkez Bankası'nın kararının medyaya hakim olan ve piyasaları etkileyen karar olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu yaklaşımdaki tercihi bu durumda çok önemlidir. Geçen ay yapılan zirvede ABD ve birçok ülke enflasyonla mücadele için politika faizlerini yükseltirken, Türkiye tam tersini yaptığını belirtmişti.

Varank Tarihi Açıkladı

Merkez bankalarının faiz kararları açıklandıktan sonra ekonomik piyasaların nasıl tepki vereceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Böyle bir ortamda, bazı insanlar kendi gelirlerini artırmak için başka işler alarak geçimlerini sağlamaya çalışırlar. Bu kapsamda incelenen konulardan biri de asgari ücretin artıp artmayacağıydı. Asgari ücretin artıp artmayacağı konusunda yılbaşı yaklaşırken insanlar spekülasyon yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yönde asgari ücretle ilgili direktifler yayınladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Varank, “İnşallah Ocak ayında sabit gelirli emeklilerimize yardımcı olacak bir zam uygulayacağız. Ayrıca, çalışanlarımıza da adil davranacağız” dedi.

Bu haber toplam 240 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.