Erkenden Emekli Olmak İsteyenler ve İşsizlik Maaşı Alanlar Dikkat Etsin!

Erkenden Emekli Olmak İsteyenler ve İşsizlik Maaşı Alanlar Dikkat Etsin!

EYT kuralı erken emekli olmak isteyen vatandaşlar tarafından beklenirken, memur maaş zammı ve asgari ücretle ilgili son gelişmeler takip ediliyor.

EYT kuralı erken emekli olmak isteyen vatandaşlar tarafından beklenirken, memur maaş zammı ve asgari ücretle ilgili son gelişmeler takip ediliyor. Aralık ayında Meclis'e sunulacak olan EYT'nin Ocak 2023'te binlerce kişi tarafından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Erken emeklilikle ilgilenenler EYT'den prim bilgilerini soruyor. 90 günlük süre dikkate alınmalıdır. Peki prim ödeme tutarı nedir ve prim gün sayısı için nereye başvurabilirsiniz?

İşsizlik Sigortası Fonu, çeşitli nedenlerle işten ayrıldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişilere teminat sağlar. Ne yazık ki, çoğu insan bu önemli gerçeğin farkında değil. Kendinizi bu durumda bulursanız, 10 aya varan ödeme süresi olduğundan İŞKUR'a başvurmayı unutmayın.

İŞKUR'a Başvurmayı Unutmayın

2002'den bu yana geçen 20 yılda yaklaşık 16 milyon kişi işsizlik maaşı talebinde bulundu. Başvuranlardan 9 milyonu işsizlik tazminatı almıştır. İşsiz kaldıktan sonra iş bulan ve işsizlik maaşı alan kişilere çok önemli bir hak tanınmaktadır. Çoğu birey bu ayrıcalığın farkında değildir. İşsizlik fonu, pandemi sürecinde tanınan bu ayrıcalık sayesinde, işsizlik ödeneği alan kişinin yeni bir işte çalıştığı günlere ilişkin sosyal güvenlik primlerinin işçi ve işverene bir kısmını 90 gün içinde ve en az 12 ay süreyle ödeyecektir. Bu uygulama, işsizlik fonunun mevcut asgari ücretten günlük 63,6 TL fazla işçi ve işveren primi ödeyeceğini belirtiyor. 90 gün işsiz kalan işçiye fondan 5.727 TL'ye kadar prim ödeniyor.

erkenden-emekli-olmak-isteyenler-ve-issizlik-maasi-alanlar-dikkat-etsin.jpg

Emeklilik Gününüz Etkileniyor

Primler, çalışanın uzun vadeli prim günlerine eklenerek emeklilik hesabına yatırıldığında geçerlidir. 90 gün işsizlik maaşı alıp 12 ay ara vermeden iş bulan kişilerin sigorta primlerinin eklenmesi için Türkiye İş Kurumu'na başvurmaları gerekmektedir. Çalışan herhangi bir talepte bulunmadığı takdirde prime dahil edilmez.

Ne yazık ki çalışanlar istemedikçe bu süreler prime eklenmez. Ayrıca, aynı işyerinde 12 ay kesintisiz çalışma şartı aranmaz. Ara vermeden yeni bir işe başlamak için çeşitli özel sektör işyerlerinde tamamlanan işler muhasebeleştirilirken 12 ay kriterinin kesintisiz olarak yerine getirilmesi yeterlidir. 6 ila 10 aylık işsizlik ödeneği alma süresi içinde, prim hakkını bir kez alabilirsiniz.

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.