Ev Sahibi Vatandaşlar Dikkat! Başvuru Yapanlara 2000 TL’ye Kadar Nakit Fırsatı!

Ev Sahibi Vatandaşlar Dikkat! Başvuru Yapanlara 2000 TL’ye Kadar Nakit Fırsatı!

Hükümet, ev sahiplerinin maruz kaldığı çeşitli giderleri geri ödeyeceğini açıkladı. Önceki yıllar şimdikinden daha rahattı ve salgın döneminde sağlanan kredi yardımı sayesinde birçok vatandaş ev alabildi.

Hükümet, ev sahiplerinin maruz kaldığı çeşitli giderleri geri ödeyeceğini açıkladı. Önceki yıllar şimdikinden daha rahattı ve salgın döneminde sağlanan kredi yardımı sayesinde birçok vatandaş ev alabildi. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olan vatandaşlar, tapu harcamaları ve kredi harcamaları kategorilerine giren farklı ücretlerde önemli meblağlar ödedi. Devlet, bu ödemelerin çoğunluğunun vatandaşlara iade edileceğini söyledi. Ancak, bireylerin çoğunluğu bu durumdan habersiz.

Konut kredisi faizlerinin düştüğü ve devlet bankalarının vatandaşlara kolaylık sunduğu salgın sürecinde milyonlarca kişi kira ödemek yerine kendi evini satın almayı tercih etti. Bu ev sahipleri, emlak vergileri, kentsel dönüşüm tapuları ve ekspertiz ücretleri de dahil olmak üzere birtakım masrafları ödemek zorunda kaldı. Devlet ev sahiplerine masrafların bir kısmını geri ödemeyi planladı.

ev-sahibi-vatandaslar-dikkat-basvuru-yapanlara-2000-tlye-kadar-nakit-firsati.webp

Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı İadeleri

Kentsel dönüşüm tapu ödemesi, ev sahiplerinin devletten alabilecekleri ilk ödeme olarak karşımıza çıkıyor. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile vatandaşlara bazı haklar tanınmıştır. Ev sahipleri söz konusu yönetmeliğin 7. maddesinde belirtildiği üzere tapu harcından muaftır. Bu madde sayesinde veraset ve intikal vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi ile belediyelerin tahsil ettiği vergi ve harçlar, bu madde sayesinde istenildiğinde vatandaşlara iade edilebilmektedir.

Ekspertiz Ücreti İadeleri

Bankalar, potansiyel alıcıların satın almak istedikleri evin değerini belirlemek için ekspertiz ücretleri uygulamaktadır. Ancak şimdi değerlendirme ücretleri yaklaşık 2000 liraya ulaştığı için vatandaşlar büyük bir baskı altında. Ev alıcıları, bankaların ekspertiz ücretini kendilerine geri ödemesini istiyor. Eğer banka size ekspertiz ücretinin ödendiğini gösteren bir fatura vermişse bu parayı geri almanız mümkün değildir. Vatandaşlar, başvuru yaptıkları takdirde ekspertiz ücretinin tamamını, ücretin faturası yoksa veya faturası banka adına kesilmişse geri alabilmektedir.

Emlak Vergisi İadeleri

Emlak vergisi, sadece belirli durumlarda iade edilmektedir. Bir kişinin satın aldığı ev 200 metrekareden büyük olamaz ve herhangi bir gelir kaynağı olmamalıdır.

Bu haber toplam 210 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.