EYT şartı olmadan vatandaşlara emeklilik yolu açıldı! Erken emeklilik ile ilgili resmi açıklama yapıldı

EYT şartı olmadan vatandaşlara emeklilik yolu açıldı! Erken emeklilik ile ilgili resmi açıklama yapıldı

EYT yasası emeklilik hayali ile yatıp kalkan milyonlarca vatandaş tarafından büyük bir heyecanla beklenirken, son dakika doğrultusunda erken emeklilik haberi verildi. Üstelik EYT şartsız olarak erken emekli olma imkanı da mümkün.

EYT şartsız şekilde erken emeklilik hakkı

1999 öncesinde sigorta girişi yaptırmış olan Milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesinin hayata geçecek olduğu tarihi büyük bir heyecan ile bekliyor. Lakin sigorta girişi 99 öncesine ait olmasa da erken emeklilik hakkı yer alan kişiler var. Özellikle de kadın çalışanların doğum borçlanması sayesinde emekli olma tarihini 6 yıl öncesine çekmesi mümkün. Nasıl olacağı birçok sayıda kadın çalışan tarafından büyük bir merak araştırılıyor. Durum şu ki doğum borçlanması yapabilmek için sigorta giriş tarihinden sonrasında doğum yapmış olma şartı var.

Emeklilik tarihi 6 yıl öne çekilebiliyor

Sigorta giriş tarihinin sonrasında doğum gerçekleştiren kadınlar doğum borçlanması ile beraber emeklilik tarihlerini öne çekme şanslarına sahip oluyor. Durum şu ki sigorta girişi yaptıktan sonra üç doğum gerçekleştiren bir kadının doğum borçlanması süresi toplam 6 yıl oluyor. Zaten 3 çocuktan fazlası için de doğum borçlanması yapılamıyor. Doğum borçlanmasının kullanımı ile emeklilik için istenen toplam yıl sayısını daha rahata tamamlamak mümkün. Toplam 6 yıllık doğum borçlanması en üst pirimden yapan vatandaşlar, emekli maaşını da daha yüksek alabiliyor.

eyt-sarti-olmadan-vatandaslara-emeklilik-yolu-acildi-erken-emeklilik-ile-ilgili-resmi-aciklama-yapildi.webp

Yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor

Askerlik borçlanması ve doğum borçlanması hakkınızı kullanarak; emekliliğinizi istiyorsanız sosyal güvenlik kurumuna yazılı bir şekilde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru işlemlerini SGK’nın il ya da ilçe müdürlüklerine gerçekleştirebilirsiniz.

Bu haber toplam 205 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.