EYT Takipçileri İçin Son Dakika Haberi! Bakan Bilgin Açıklama Yaptı! Belli Bir Grup Dahil Edilmeyecek!

EYT Takipçileri İçin Son Dakika Haberi! Bakan Bilgin Açıklama Yaptı! Belli Bir Grup Dahil Edilmeyecek!

Milyonlarca vatandaş EYT'deki son dakika gelişmelerini kendi güvence ve gelecekleri için yakından takip ediyor. Yaşanan bir son dakika gelişmesi yürekleri ağza getirdi.

Milyonlarca vatandaş EYT'deki son dakika gelişmelerini kendi güvence ve gelecekleri için yakından takip ediyor. Yaşanan bir son dakika gelişmesi yürekleri ağza getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT kapsamına dahil olmayan 2 grubu açıkladı. EYT yönetmeliği için gözler Aralık ayına çevrilirken, Bakan, çalışmaların tamamlanmasının ardından düzenlemeden kaç kişinin yararlanacağının açıklanacağını belirtti.

Milyonlarca vatandaş EYT'nin ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. EYT'den kimler yararlanabilecek? Bakan Vedat Bilgin merak edilenleri anlattı. İşte o detaylar.

Bakan Bilgin'in konuşmasının detayları şu şekilde:

"Kabus Gibi"

Bir pandemiden ve onun getirdiği zorluklardan bahsediyorum. Dünyada böyle bir salgın krizi daha önce görülmedi. Yaşananlar tıpkı bir kabus ve korku filmi gibi. Söylediğimiz her şey salgın ortaya çıkmadan 20-25 yıl sonra olabilir diye düşündüğümüz durumlardı. Salgın, tüm uygulamaları acil olarak hayata geçirilmesine sebep oldu. Eğitimin uzaktan olacağını kim tahmin edebilirdi ? Buna ek olarak daha birçok şey sayılabilir. Bu salgın uzaktan çalışma düzenini hayata geçirdi.

eyt-takipcileri-icin-son-dakika-haberi-bakan-bilgin-aciklama-yapti-belli-bir-grup-dahil-edilmeyecek.webp

EYT, Stajyerlik ve Çıraklık Konusu Hakkında

99 yılında Türkiye'de reform olarak tarihe geçecek uygulama yapılmıştır. Bu tarihten önce işe başlayanlar ile bu tarihten sonra işe başlayanlar arasında bir düzenleme yapılmış ve 99'dan önce çalışmaya başlayanların emeklilik koşulları 99'dan sonra değişmiştir. Elbette prim ödeme süresi, prim gün sayısının artması ve emeklilik sisteminde primlerin yüksek olması da çok önemli. Burada yaş da çok önemli. 38-40 yaşındaki birini emekli ettiğinizde, ortalama yaşam süresini 80 olarak sayarsak, emeklilik sisteminin o bireyi finanse edebilecek durumda olması lazım. Bunun dünyadaki ölçüsü ise; 1/3. Yani 3 kişi 1 emekliyi finanse edecek. Emeklilik sistemimizde bu denge bozuldu ve şu an çok iyi durumda değil. Bunu bir şekilde düzeltmemiz gerekiyor çünkü Türkiye'nin nüfusu hızla yaşlanıyor.

Bu İki Grup Dahil Değil

Burada 99'dan önce istihdam edilenlerin emeklilik yaşı sorununu çözmeye çalışıyoruz. Tek tip bir düzenlemeyle. Tüm çalışanların tam verilerine sahibiz. Aralık ayında Meclis'e sunacağımızı kamuoyuna duyurduk. Staj ve çıraklık sigortası olanların durumu farklıdır. Onlar EYT kapsamında değiller. Sigortası olanlarda sorun yok. Staj bir sigorta girişi değildir, onların sadece sağlık sigortası vardır. Sağlık sigortasını korumak için geliştirilmiş bir sistemdir bu. Ama EYT'nin kapsadığı şey farklıdır. Çalışma tamamlandığında EYT'nin kaç kişiyi kapsayacağını detaylı olarak kamuoyu ile paylaşacağız.

Bu haber toplam 207 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.