EYT’de Kritik Gelişme Yaşanıyor! Hesaplar Tamamen Değişti! Tablo Netleşti!

EYT’de Kritik Gelişme Yaşanıyor! Hesaplar Tamamen Değişti! Tablo Netleşti!

Milyonlarca insan, EYT yasasında yapılan son dakika değişikliklerini yakından takip ediyor. Artık emeklilikte yaşa takılanların düzenlemesi yavaş yavaş sona eriyor.

Milyonlarca insan, EYT yasasında yapılan son dakika değişikliklerini yakından takip ediyor. Artık emeklilikte yaşa takılanların düzenlemesi yavaş yavaş sona eriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşmeye yeni açıklamalar ekliyor. EYT'de prim ve yaş şartı en çok kafa karıştıran hususlar. Bu sayede EYT tüzüğü hakkında daha fazla bilgi edinilebilir hale geliyor. Çıraklık ve stajlarda da yeni eğilimler ortaya çıkmıştır. Peki EYT'de kim emekli olabilecek?

18 yaşını doldurmadan çalışma hayatına başlayan ve özellikle 1999'dan önce sigortası olan milyonlarca insan, EYT mevzuatı ile ilgili her şeyi yakından takip ediyor. EYT yasası önemli araştırmalardan geçmiş bir kuraldır. Sayısız sayıda "Emeklilikte Yaşa Takılan" var. Bunların arasında staj ve çıraklık süreleri boyunca çalıştıkları süreyi de bu kapsama almak isteyen ayrı bir grup var. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu yönde sinyaller verdi.

eytde-kritik-gelisme-yasaniyor-hesaplar-tamamen-degisti-tablo-netlesti.webp

Çırak ve Staj İçin EYT Yolu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den son üç günde yaklaşık 2 milyon kişi harika haberi aldı. Ayrıca çıraklık ve stajlar için EYT düzenlemesi oluşturulacağı belirtildi. Çalışmanın bulguları, kamuoyuna açıklanmadan önce ilk olarak Aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tartışılacak. 18 yaşından önce staja veya çıraklığa başlayanlar için EYT yolu ve emeklilik yolu açılacak.

Yaş Şartı ve Prim Gün Sayısında Yenilik

EYT kanunu üzerinde çalışmalar devam ederken bile kısmi emeklilik en çok tartışılan konulardan biri. Peki bu kısmi emeklilik tam olarak nedir? Yaklaşık 6 milyon kişiden oluşması beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubu, ortaya atılan iddialara göre tek seferde emekli olamıyor. Kısmi emeklilik kapsamında EYT ile tüm şartları yerine getirenlerin önce emekli olması planlanıyor. Daha sonra gerekli prim gün sayısını tahakkuk ettiren ve emeklilik yaşına ulaşanlar bunu yapabilecektir.

Bu haber toplam 195 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.